Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-24T15:15:07+01:00
Wielkanoc w Angli ma swój początek długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Wielkanoc swoją nazwę zawdzięcza po anglo-saskiej bogini wiosny - Eostre.

Narodziny, szczęście i płodność to niektóre z symboli przypisywanych bogini.

Wielkanoc nie oznacza jedynie końca zimy ale jest także końcem postu. I dlatego jest czasem radości i świętowania.

Pisanki i zając wielkanocny

Jaja jako symbol wiosny i nowego życia są nierozerwalnie związane z Wielkanocą w Anglii. Dawniej były dekorowane farbami jak nasze polskie pisanki. Obecnie zostają wyparte przez czekoladowe jaja wielkanocne. Na północy Anglii w Preston jest zwyczaj turlania jaj. Jaja ugotowane na twardo są turlane po zboczu i jajo które najdalej się sturla wygrywa :)

W innych regionach ludzie bawią się tak: trzyma się jajko w dłoni i uderza w jajko przeciwnika. Przegrywa ten którego jajo pierwsze pęknie.

Inną grą jest polowanie na jaja poukrywane w zakamarkach ogrodu.

Zając wielkanocny był symbolem prawdawnej bogini księzyca i stanowi element dekoracyjny stołu wiekkanocnego. Dawniej po okresie świąt wielkanocnych rozpoczynano polowania na zające.

Wielkanoc była dniem dla par biorących ślub. Dlatego być może w okresie Wielkiej Nocy ludzie ubierali się w odświętne stroje. Kobiety przywdziewały specjalne czepki ozdabiane wstążkami i kwiatami. Dziś można obejrzeć te nakrycia w Londynie na specjalnej paradzie wielkanocnej
2 5 2
2010-03-24T15:16:01+01:00
Wielkanoc w Anglli wiąże się z 4 dniami wolnymi od pracy, większość mieszkańców poswięca czas na wielkanocne zakupy, w poniedziałek bowiem rozpoczynaja sie wyprzedaze i wyjazdy za miasto
Popularną rozrywką są również wyjścia do pubów. Dodatkowo w czasie świąt przygotowuje się kosze z przysmakami króre zabiera się ze soba na wypad do parku czy wyjazd za miasto. W niedzielny poranek dzieci sa uszczęsliwiane wielką ilościa słodyczy, zazwyczaj maja one formę wielkich jaj wykonanych z czekolady a dodatkowo są jeszcze wypełniane.

Ciekawą tradycją wysp brytyjskich sa wyścigi w turlaniu jajek tzw Egg Roling. Jajko powinno jak najszybciej dotrzec do mety z nietknieta skorupka. Atrakcja dla mieszkańców jak i dla turystów sa także występy zespołów ludowych ,tańce odbywaja się na ulicy.
Do tradycji typowo angielskich należy równiez rozdawanie przez królowa pieniędzy w wielki piątek, sa to oczywiście pensy jednak wybija się je specjalnie na tę okazję. Ilośc pensów wynsi tyle ile lat liczy sobie królowa, to dotyczy równiez ilości emerytów którzy zostaja obdarowani. Tyle samo męzczyzn i kobiet otrzymuje co roku piątkowe pieniądze.
2 5 2