Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-25T17:04:16+01:00
Na ostatniej lekcji języka polskiego rozmawialiśmy o franciszkanizmie. Jest to trudne słowo, ale jego znaczenie jest ważne i bardzo potrzebne.
Franciszkańska postawa jest to podejście do stworzenia i miłość do świata, która jest wyrazem miłości do Stwórcy, a także akceptacja i przyjęcie życia takim jakie jest, zarówno cierpienia jak i radości, bo i jedno i drugie jest darem od Boga, a bez cierpienia nie znalibyśmy smaku radości. Na katechezie którą prowadza Franciszkanie dla dorosłych usłyszałam że franciszkańskie podejście zakłada zaakceptowanie niesprawiedliwości która nas spotyka jako przykład podam tu wyrzucenie ze studiów. Już samo zdanie wzburzyło we mnie krew. Po co człowiekowi rozum skoro nie umie korzystać z niego? Czy nie chodzi raczej o przyjęcie z wiarą tego czego własnymi siłami nie potrafimy zmienić? Dlaczego mam akceptować niesprawiedliwą decyzję i nie odwoływać się od niej ? Dlaczego mam nie podejmować trudu kształtowania pozytywnych postaw swojego męża czy rodzeństwa poprzez jasne wyrażanie braku akceptacji ich zachowań ? Może źle zrozumiałam to co mówił ten chłopak ale po jednej katechezie zrezygnowałam z uczestnictwa. Czy franciszkańska postawa wymaga jedynie działania własnym przykładem, czy jednak dopuszcza również kształtowania poprzez pouczenie ? Na te pytania nie znam odpowiedzi, odpowie mi na nie pewnie tylko Bóg. Franciszkańska - słowo to pochodzi od św.Franciszka. Już na podstawie tego jakim człowiekiem był św. Franciszek można wyjaśnić co to słowo znaczy.
Mam nadzieję, że piszę tą pracę nie bez powodu. Moim kluczem do napisania jej jest to aby ludzie zmienili swoje postępowanie wobec Boga. Franciszkańska postawa życia jest mim zdanie nie tyle co potrzebna, ale przydatna. Wtedy na świecie byli by sami dobrzy ludzie, mocno wierzący w Boga. Pisanie tej pracy nie powinno iść na marne, po przeczytaniu jej powinniśmy zmienić swoje postępowanie i przekonać do tego innych.
4 4 4