Odpowiedzi

2010-03-24T15:53:25+01:00
Wydarzenia zjazdu gnieźnieńskiego sięgają swymi korzeniami roku 995, kiedy to w Czechach doszło do konfliktu Przemyślidów ze Sławnikowicami. Rezultatem był wyjazd
braci Sławnikowiców z kraju; jeden z nich, Sobiebor (Sobiesław) przebywał przy boku Chrobrego, natomiast Wojciech, po pobycie w Rzymie, na krótko, powrócił w rodzinne strony, a w 996/997 przybył do Polski. Wraz z bratem Radzimem-Gaudentym i współbratem zakonnym Boguszą-Benedyktem udał się na ziemię pruską, gdzie 23 kwietnia 997 roku poniósł śmierć. Ciało jego zostało wykupione przez Bolesława. .....płacąc złotem ile ważyło . I to właśnie do grobu Wojciecha przybył w 1000 roku cesarz niemiecki, Otto III.
Młody imperator o idealnym, uniwersalnym cesarskie, obejmującym całe zachodnie chrześcijaństwo. Jednym z członków tej wspólnoty miała być Sclavinia - Słowiańszczyzna reprezentowana przez Bolesława Chrobrego. Renovatio imperii Romani - odnowa imperium rzymskiego. Względy ideowe, jak i emocjonalny stosunek cesarza do św. Wojciecha był przyczyną owego spotkania.
Natomiast władca polski upatrywał w tym okazji to zwiększenia swych szans na koronę królewską, bez wątpienia taka wizyta - w czasach, gdy cesarska wizyta nie była czymś zwyczajnym - podnosiły rangę dworu na którym cesarz zagościł.
Do najważniejszych i najtrwalszych decyzji zjazdu w Gnieźnie, podjętych przez cesarza w porozumieniu z papieżem Sylwestrem II, należało powołanie polskiej metropolii kościelnej - arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Podporządkowano mu cztery biskupstwa: w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Własna metropolia była niezbędnym warunkiem uzysknia przez państwo niezależnosci przynależnej królestwom.