Odpowiedzi

2010-03-24T16:14:49+01:00


Szanowni Państwo,

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych,

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2009/10 rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego organizowanego przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne. Tegoroczne hasło IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „ Mój Szkolny Kolega z Misji” brzmi: „Dzieci głodne miłości”.

Ten szczególny program edukacyjny, zainicjowany we wrześniu 2001 roku, wraz z Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, zyskał uznanie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Honorowy patronat, podobnie jak w ubiegłych latach, objęła minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall, J.E.Ks. Biskup Wiktor Skworc, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz J.E.Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski. Konkurs z roku na rok zyskuje sobie coraz większą popularność, ponieważ jego cele łączą w sobie uniwersalne wartości humanistyczne oraz religijne.

Celem Konkursu jest ukształtowanie wrażliwości polskich dzieci oraz młodzieży na los ich rówieśników w krajach misyjnych. Poprzez ten Konkurs chcemy ukazać tragiczny los dzieci w różnych krajach świata – dzieci żołnierzy, sierot, dzieci ulicy, dzieci bez imienia, pozbawionych opieki medycznej i edukacji. Pragniemy również przybliżyć trudną pracę polskich misjonarzy i misjonarek oraz przedstawić ogrom zaangażowania misyjnego i solidarności polskich dzieci z ich rówieśnikami na całym świecie.

W dotychczasowych edycjach Konkursu wzięło udział ponad kilka tysięcy szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorzy otrzymali kilkanaście tysięcy prac z poszczególnych kategorii: plastycznej, literackiej, informatycznej, muzycznej, charytatywnej, scenariuszy lekcyjnych oraz nabożeństw misyjnych. Nadesłane prace wskazują nie tylko na niezwykłą wyobraźnię i wrażliwość dzieci i młodzieży, ale także na znajomość problemów, z jakimi borykają się ich rówieśnicy na innych kontynentach. Konkurs pozwolił wielu dzieciom z Polski nawiązać kontakt i stałą współpracę z rówieśnikami w krajach, gdzie pracują polscy misjonarze, a do ich szkół dotarła pomoc materialna organizowana przez polskie dzieci.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ubiegłorocznej edycji Konkursu, którego finał odbył się 1 czerwca 2009 roku w Ełku, podczas Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego.
1 1 1