Odpowiedzi

2010-03-24T16:15:30+01:00
Proso-
* Roślina zbożowa – uprawiana m.in. w Afryce.
* Z prosa wytwarza się m.in. kaszę jaglaną.
* Proso to także przysmak kanarków.

sorgo-
* Jest bardzo wartościową rośliną żywieniową, ponieważ zawiera do 13% białka oraz witaminy z grupy B.
* Liście wykorzystuje się jako paszę dla bydła, a ziarno przerabia na kaszę i mąkę, z której robi się placki.
* Nie nadaje się do wypieku chleba.
* Jest materiałem do wyrobu popularnych mioteł i szczotek
* Wykonuje sie z niego napój alkoholowy podobny do piwa albo wódki (rozmaite odmiany): gaolian
* Włókna pozyskiwane są w celu produkcji nietrwałych tkanin

5 3 5
2010-03-24T16:15:50+01:00
Proso - w Polsce znane od czasów prehistorycznych, użytkowane na kasze (kasza jaglana), mąkę, do wyrobu piwa oraz na paszę, obecnie uprawy stopniowo zanikają na korzyść innych zbóż.

W obszarach tropikalnych uprawia się proso olbrzymie (Panicum maximum) z Afryki, użytkowane przede wszystkim jako pasza. Nazwą prosa obejmuje się zwyczajowo także trawy należące do innych rodzajów, np.: Pennisetum, Digitaria.

sorgo - Z Afryki pochodzi prawdopodobnie sorgo murzyńskie, czyli durra (Sorghum durra), którego ziarno przetwarzane jest na mąkę i kasze, sorgo sudańskie (Sorghum sudanense), głównie roślina pastewna, do 3 m wysokości oraz sorgo cukrowe (Sorghum saccharatum) użytkowane jako źródło cukru (z łodyg), a także ziarna i tzw. "słomy ryżowej" do wyrobu szczotek i mioteł.

Z obszaru śródziemnomorskiego wywodzi się sorgo alepskie (Sorghum halepense), zboże chlebowe oraz roślina pastewna, z Dalekiego Wschodu zaś sorgo japońskie albo kaoliang (Sorghum japonicum), również dostarczające ziarna i paszy. Uprawa sorgo jest bardzo rozpowszechniona. Pochodzenie poszczególnych form trudne do ustaleni
2 5 2