Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-24T16:23:58+01:00
Wodór i hel są w stanie gazowym w zewnętrznych częściach Jowisza gdzie temperatura wynosi -110 st. C. W miarę zbliżania się do wnętrza temperatura wraz z ciśnieniem rosną . Stan w którym znajdują się wodór i hel również się zmienia

Poczynając od budowy jądra
1. jądro- składa się ze skał, metalu i wodoru
2. wewnętrzna warstwa- metaliczny wodór
3. zewnętrzna warstwa- ciekły wodór i hel
4. ostatnia warstwa planety- gazowy wodór i hel.
to jest właśnie dowód na powyższe stwierdzenie że wraz z temperaturą na Jowiszu zmienia się stan skupienia tych pierwiastków. Jowisz z tego powodu budową bardziej przypomina słońce niż inne planety :)
2010-03-24T16:27:55+01:00
Jowisz to wielka kula gazowa . Ale jego jądro cytuje jest "skalne". I stanowi około 13% masy planety. Do tego owe jądro.. "otoczone warstwami kolejno: metalicznego, ciekłego i gazowego wodoru.". Znów zacytuję: "Jowisz jest planetą ciekłą. W przeciwieństwie do najbliższych Słońca czterech skalistych planet ziemio podobnych z twardą skorupą - Jowisz jest olbrzymią kulą gazową." Przy czym "ciekły" chyba nie oznacza tu że jest z cieczy, tylko że nie jest ciałem stałym jak np. Ziemia. Zatem. "większość budulca stanowi wodór. Pod wpływem ogromnego ciśnienia we wnętrzu planety wodór przechodzi ze stanu gazowego w płynny. Zanurzając się coraz głębiej, ciśnienie stale rośnie - cisną przecież wszystkie znajdujące się wyżej warstwy. Na głębokości około 1000 km znajduje się ogromny ocean płynnego wodoru. Siedemnaście tysięcy kilometrów niżej wodór jest tak mocno sprasowany, że niszczone są jego atomy. Wodorowa materia zaczyna zachowywać się jak metal, np. bardzo łatwo przewodzi prąd. "