Odpowiedzi

2010-03-24T16:31:07+01:00
Demokratyzacja jest to proces "dochodzenia" do demokracji.

Dekartelizacja jest to proces polegający na rozbiciu wielkich organizacji przemysłowych zwanych kartelami.

denasyfikacja a nie czasem denazyfikacja ??

denazyfikacja zespół środków podjętych po II wojnie światowej przez zwycięskie mocarstwa, mających wraz z demilitaryzacją doprowadzić do oczyszczenia życia społeczno-politycznego, gospodarczego i kulturalnego Niemiec z nazizmu oraz demokratycznego przeobrażenia tego kraju; postanowiona w uchwałach konferencji poczdamskiej 1945.

Demilitaryzacja – proces, w którym pozbawia się dany teren wojsk oraz budynków i maszyn o charakterze wojennym.
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-24T16:32:15+01:00
Demokratyzacja- jest to proces "dochodzenia" do demokracji. Zwykle zachodzi w krajach rozwijających się lub przechodzących transformację systemową. Wyraża się w rzeczywistym uznaniu praw politycznych i obywatelskich.

Dekartelizacja- jest to proces polegający na rozbiciu wielkich organizacji przemysłowych zwanych kartelami. Wprowadzono go w 1945 roku w czasie konferencji w Poczdamie.

Denazyfikacja- proces podjęty po II wojnie światowej w celu wykorzenienia zasad, ustaw oraz organizacji hitlerowskich (nazistowskich) z życia polityczno-społecznego Niemiec, a także Austrii.

Demilitaryzacja- proces, w którym pozbawia się dany teren wojsk oraz budynków i maszyn o charakterze wojennym. Pojęcie to odnosi się także do rozbrajania formacji militarnych i paramilitarnych (także oddziałów partyzanckich), stanowiąc najczęściej element demobilizacji. Niemcy były zdemilitaryzowane po I i II wojnie światowej.


3 5 3