Odpowiedzi

2010-03-24T16:50:08+01:00
"Czy pomoc bliźnim może być źródłem szczęścia? Myślę, że zanim spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, musimy zastanowić się nad tym, czym jest szczęście. Jest to poczucie radości, zadowolenia z czegoś, pomyślność i powodzenie. Drugim ważnym zagadnieniem jest pomoc bliźnim. Może być ona moralna oraz materialna. To pierwsze polega na pocieszaniu, wsparciu i byciu przy kimś w ważnej dla niego chwili. Pomoc materialna to głównie wsparcie finansowe. Po przemyśleniu pytania uznałam, że pomoc bliźnim może być źródłem szczęścia. Moja tezę potwierdzą argumenty, które przedstawię poniżej
Jako pierwszy z argumentów mogę przytoczyć zachowanie bohatera książki Oga Mandino i Buddy'ego Kaye "Dar gwiazdy Akabar". Opowiada ona o lapońskim chłopcu, który po śmierci rodziców załamuje się i traci wiarę w ludzi oraz w szczęście. Jednak na drodze Tula (bo tak miął na imię chłopiec) staje jego gwiazda - Akabar. Gwiazda daje mu przesłanie wiary, nadziei i miłości. Chłopiec oddaje życie, aby przekazać ludziom to przesłanie prawdy i pomaga całej wiosce darując jej ciepło i blask gwiazdy. Właśnie dzięki temu Tulo wreszcie Bedzie mógł zaznać szczęścia. Opowieść jest zarazem i baśnią, i pełną realizmu historią, ale uważam, iż jest też doskonałym przykładem, że pomoc ludziom może byc przyczyna szczęścia.
Jako kolejny argument możemy podać poczynania bohaterów "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Alek, Rudy i Zośka przez swoje czyny pomagali ludziom. Była to pomoc moralna. Przez działania w Małym Sabotażu umacniali w ludziach odwagę i wiarę w Polskę Niepodległą. Dzięki temu, że mogli walczyć, działać, pomagać byli szczęśliwi oraz mieli poczucie wewnętrznego spełnienia - spełnienia obowiązku wobec Ojczyzny.
Kolejnym z dowodów, potwierdzającym moją tezę, są ludzie pracujący w hospicjach, domach dziecka, domach opieki społecznej, ludzie organizujący akcje charytatywne oraz działalność wolontariuszy. Prostym przykładem jest organizowana co roku przez Jurka Owsiaka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy przez jeden dzień w roku zbiera pieniądze na sprzęt medyczny dla chorych dzieci. Czyż nie robią tego dlatego, ponieważ ta pomoc bliźnim jest dla nich źródłem szczęścia?
Przedstawione argumenty wydają się w pełni potwierdzać tezę, że pomoc bliźnim może być źródłem szczęścia. Gdyby nie Ci, którzy wiedzą, że jest jeszcze dużo potrzebujących osób i w miarę swoich możliwości starają się pomóc, na świecie byłoby więcej biedy i niedostatku. Niestety są też ludzie, dla których wyciągnięcie pomocnej dłoni do innego człowieka to tylko przykry obowiązek. Miejmy nadzieję, że będzie coraz więcej ludzi, dla których pomoc bliźnim stanie się źródłem autentycznego szczęścia."
1 5 1