Odpowiedzi

2010-03-24T17:06:10+01:00
20 lutego na terenie Galerii Przymorze odbyła się wystawa „Reportaż z Haiti” z wyprawy Polskiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej. Zwieńczeniem było spotkanie z ratownikami z oddziału funkcjonującego przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, które odbyło się 27 lutego 2010r. w hallu głównym centrum o godz. 11. W okresie 8 dni (do 28 lutego), podczas których prezentowane będą fotografie oraz podczas spotkania z ratownikami, zaprezentowane zostaną ich działania na terenie dotkniętego rozległym kataklizmem Haiti.

Od czasu powołania jednostki ratownicy Polskiej Grupy Poszukiwawczej uczestniczyli w 78 akcjach ratunkowych zarówno w kraju jak i zagranicą. Na kartach historii zapisali się jako uczestnicy działań podejmowanych m.in. po trzęsieniu ziemi w Turcji, Indiach, Pakistanie czy Algierii oraz w ramach akcji humanitarnej na terenie Kosowa. Od 10 lat kształceni są i ćwiczeni po to, by pomoc, z którą mieliby gdziekolwiek wyruszyć, charakteryzowała się pełnym profesjonalizmem. Podczas 10cio dniowej akcji na Haiti dowódcy, ratownicy, poszukiwacze oraz towarzyszące im psy zajmowali się intensywnymi działaniami mającymi na celu ratowanie pozostających jeszcze pod gruzami budynków ludzi. Z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku wyselekcjonowanych zostało 5 przedstawicieli, którzy wysłani zostali na poszkodowane tereny.

Podczas spotkania w Galerii Przymorze, ratownicy relacjonowali doświadczenia zdobyte podczas wyprawy. Ponadto zaprezentowali umiejętności psów ratowników, które mimo niesprzyjającej temperatury należycie wypełniały swoje zadanie na Haiti. Spotkanie w Galerii maiało na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Trójmiasta na dramat Haitańczyków oraz podkreślenie ogromu tragedii jaka ich spotkała. Akcja została objęta Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, Polską Akcję Humanitarną oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 5 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Patronat medialny objęli Dzienniki Bałtycki, Wirtualna Polska, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Naszemiasto.pl. Organizatorem akcji jest Galeria Przymorze.


Mam nadzieję, że pomogłem i liczę na najlepszą :-)
7 4 7
2010-03-24T17:10:15+01:00
Ostatnio z uczniami jednego z wielkomiejskich gimnazjów zaczęły dziać się dziwne rzeczy ! - mówi pani dyrektor. - Jestem wzburzona ich zachowaniem. Nie wiem, co się dzieje !
Gdy tylko dowiedziałem się o tej sprawie bardzo mnie zacikawiła. Co rzeczywiście dziwnego się tam dzieje ? Następnego ranka pojechałem zbadać sprawę. Uczniowie się dziwnie zachowywali. W szkole panowała cisza i spokój. Nikt do nikogo nawet szeptem nie mówił ! Przechodziłem obok, i spróbowałem jakoś zagadać. Dowiedziałem się, że to jest "strajk uczniowski", by pani dyrektor wycofała mundurki w szkole. Uczniowie w ten sposób manifestują. Właśnie teraz podpisują petycję o wycofanie tych strojów.
Z jednego punktu widzenia, mogę być dumny, bo rozwiązałem zagadkę. W takim razie życzę powodzenia uczniom i p. dyrektor w jak najlepszym rozpatrzeniu sprawy, by obie strony były zadowolone.
6 3 6