Odpowiedzi

2010-03-24T17:50:02+01:00
W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie i dlatego też będę starał się ją poprzeć kilkoma argumentami.

Pierwszy problem, o którym będę pisał, jest nam powszechnie bardzo znany. Mianowicie chodzi o palenie papierosów. W tym przypadku gdy przekształcimy tezę w ten oto sposób „W chorym ciele, chory duch” wszyscy się zgodzą, że nałóg palenia papierosów jest niekorzystny zarówno dla zdrowia jak i ducha. Trudno zaprzeczyć, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Palący człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się w jego organizmie podczas palenia papierosa. Ilość substancji smolistych i nikotynowych, jakie wciąga do swojego organizmu, pogarsza poważnie jego zdrowie. Argumentów popierających tezę i szkodliwość palenia może być wiele. Ja natomiast przytoczę kilka z nich. Gdy palimy, pogarszamy swoje zdrowie, a co za tym idzie w konsekwencji ducha. Zaczynamy być podwładnymi papierosów, ich więźniami, jesteśmy od nich uzależnieni. Samo już to wpływa w negatywny sposób na naszą psychikę, a co za tym idzie naszego ducha. Kolejnym skutkiem palenia są objawy ciągłego głodu nikotynowego i kaszlu. Zaczynamy sobie wtedy zdawać sprawę, że palenie jest dla nas złe, niszczy nas fizycznie i psychicznie, ale w żaden sposób nie możemy go odstawić. Mówiąc o papierosach nie należy zapominać również o wszelkiego rodzaju używkach. Dla Wielu znanych sportowców, piosenkarzy najważniejsze jest, a dla niektórych już było osiągnięcie sławy, kariery. Dążąc uparcie do wyjścia na szczyt zapominając o własnym zdrowiu, zaczynają stosować różnego rodzaju sterydy, narkotyki nie zdając sobie sprawy w jakim stopniu szkodzą sobie (zdrowiu) i swojej psychice. Dlatego też jestem przekonany, że dbając o ciało, dbamy również o swojego ducha.

Nie jest to moja teoria, dlatego proponuje przytoczyć kolejny argument.

Jedna z doktryn buddyzmu głosiła, że ciało i duch stanowią jedność, więc aby ćwiczyć ducha, należy ćwiczyć i wzmacniać ciało. Teoria ta nie zmieniła się do dziś. Nadal wszystkie osiągnięcia w dziedzinie karate i wyłanianie się kolejnych, nowych mistrzów opiera się właśnie na niej. Tak więc przedstawiłem kolejny, dość mocny argument potwierdzający tematową tezę.

Nie trzeba zresztą sięgać do odległej i obcej dla nas doktryny buddyzmu. Wystarczy wrócić do poglądu starożytnych greków, którzy zalecali, w myśl maksymy „Kalos kai agathos” czyli piękny i dobry, dbać o piękno zewnętrzne ciała ludzkiego jak i jego ducha. Rozwijać inteligencję, osobowość, charakter, nie zapominając o pięknej proporcjonalnej i zdrowej sylwetce. Jestem przekonany, że w obecnych czasach komputeryzacji, biernego trybu życia propagowanie idei czystego sportu, uprawiania turystyki, dbania o higienę ciała jest bardzo ważne. Pozwala bowiem na wszechstronny rozwój człowieka. Nie należy zapominać o tym, że aktywność fizyczna człowieka, zdrowe żywienie, zwiększają jego możliwości intelektualne.

Podsumowując moje rozważania muszę stwierdzić, ze istnieje ścisła współzależność między zdrowym ciałem i duchem. Żadne ciało chore fizycznie nie wpływa bez skutku na swojego ducha.

Z tego co napisałem jasno wynika, że ciało ściśle oddziałowywuje na swojego ducha. W związku z tym na zakończenie mogę napisać do wszystkich następująco brzmiące motto: ”Dbaj o ciało, a zadbasz o swojego ducha”
Moim zdaniem twoja praca jest napisana bardzo mądrze (trochę za bardzo na mój wiek xD ), ale bardzo dziękuje i bardzo mi się przydała ;)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-24T17:58:36+01:00
Każdy z nas z pewnością na coś chorował. Dręczyła nas grypa, przeziębienie lub wysoka gorączka. Może byliśmy kiedyś zatruci. Z pewnością w te dni nie mieliśmy dobrego humoru stąd stwierdzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch"
Kiedy jesteśmy chorzy źle się czujemy, mamy mdłości, męczy nas katar lub kaszel albo nie mamy apetytu. W taki dzień nie mamy ochoty na żarty wszystko nas denerwuje i najchętniej położylibyśmy się i spali. Co innego gdy jesteśmy zdrowi, wyspani, i niczym się nie denerwujemy. Wtedy jesteśmy zadowoleni z życia, pomocni, uśmiechnięci.
Jak więc widzimy prawdą jest, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Mam nadzieje, ze to udowodniłam w mojej rozprawce.
1 3 1