Odpowiedzi

2009-10-29T14:57:33+01:00
Na początek warto się zastanowić nad znaczeniem słowa "szczęście". Słownik języka polskiego nie wyjaśnia znaczenia tego słowa, podaje tylko, że "szczęście to los, fortuna, dola, zwłaszcza pomyślny los. Wynika z tego, że kiedy człowiek ma swoją definicję szczęścia.
Jestem zdania< że szczęście to dobre zdrowie, rodzina i przyjaciele.
Po pierwsze, uważam że, warto odwołać się do tego co na temat o zdrowiu sądzi wielki poeta renesansu Jan Kochanowski. Pochwałą tej wartości jest fraszka "Na zdrowie", w której napisał: "Że nic na zdrowie, ani lepszego, ani droższego". Ja również sądzę, że zdrowie jest najcenniejszą wartością w życiu każdego człowieka.
Z kolei przejdę do omówienia następnego argumentu by odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie. jak już zauważyłam, do pełnego szczęścia potrzebna jest nam rodzina. O tym, że bez rodziny czujemy się samotni i nieszczęśliwi mówi "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa. Ebenezer Scrooge był człowiekiem okrutnym, skąpym i mimo iż miał mnóstwo pieniędzy był głęboko nieszczęśliwy. Żył samotnie jak palec, nie miał nikogo. Uważał, że rodzina to "bzdura". Przykładem na to, że rodzina może dać szczęścia, jest również powieść Lucy Mound Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza". Dla mnie rodzina, podobnie jak zdrowie, jest najcenniejszą wartością.
Ostatnim argumentem potwierdzającym moją tezę jest rola przyjaźni w naszym życiu. Cytowany już prze zemnie Jan z Czarnolasu w jednej ze swoich Fraszek napisał: "Cóż bez przyjaciół za żywot?-Więzienie(...)" Ten kto ma wielu przyjaciół z pewnością jest szczęśliwi.
Moje rozważania prowadzą do wniosku, że być szczęśliwym, to znaczy mieć dobre zdrowie, kochającą rodzinę i prawdziwych przyjaciół. Przydało by się jeszcze z pewnością trochę pieniędzy i życie byłoby cudowne.
3 3 3