Odpowiedzi

2010-04-02T09:33:08+02:00
Poszczególne gatunki roślin, zasiedlając coraz to nowe obszary, musiały wykazać się niezwykła elastycznością, jeśli chodzi o przystosowanie do warunków, jakie w danym środowisku panują. Środowisko bowiem kształtuje cechy organizmów oddziałuje na te organizmy przez całe ich życie. Głównymi czynnikami, decydującymi o rozmieszczeniu gatunku, jak również o wyglądzie i budowie roślin są: temperatura, nasłonecznie ( i co za tym idzie wysokość nad poziomem morza ), wilgotność, zasolenie, poziom substancji odżywczych. W pewnym zakresie wpływa na nie również działalność człowieka, zwłaszcza turystyka, narciarstwo i taternictwo.
W górach, takich jak Tatry, warunki te są szczególnie niekorzystne, w związku z czym u przedstawicieli poszczególnych gatunków roślinnych, zasiedlających te tereny zaobserwować można radykalne zmiany, zarówno w wyglądzie zewnętrznym, jak i w budowie.
W wysokogórskich położeniach rośliny wykazują wiele specjalnych przystosowań do warunków życia w surowym klimacie, a więc obfite owłosienie, czasem nawet rodzaj filcu, jak u szarotki, zgrubiała skóra, liście przekształcone w ciernie, niski wzrost, szybki rozwój, a zwłaszcza wczesne zakwitanie ( wobec krótszego górach sezony wegetacyjnego, który trwa tu … ), skupianie się w gęste darnie zwane poduszkami, duże, barwne i wonne kwiaty ( przywabiające owady zapylające ) i najrozmaitsze inne przystosowania.
Rośliny
wygląd i budowa roślin są: temperatura, nasłonecznienie ( i co za tym idzie wysokość nad poziomem morza ), wilgotność, zasolenie, poziom substancji odżywczych. W pewnym zakresie wpływa na nie również działalność człowieka, zwłaszcza turystyka, narciarstwo i taternictwo.Rosną bardzo nisko nad ziemią

Zwierzeta
-zwierzęta są pokryte grubym futrem, przez co nie marzną i nie jest im zimn
- maja odpowiednie kopyta do wspinaczki w górach
- mają bardzo małe uszy przez które ucieka mało ciepła
- mają szary lub biały kolor futra co umożliwia im ochronę przed drapieżnikami
9 2 9