Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-26T12:42:32+01:00
W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i następnych - powstał na Warmii i Mazurach specyficzny problem dotyczący charakteru kultury funkcjonującej na tym terenie.

społeczeństwo to składa się, najogólniej ujmując, z dwóch podstawowych członów, które są zróżnicowane także pod względem liczebności: z dawnych mieszkańców tych ziem, tzn. Niemców, Mazurów, Warmiaków, którzy żyli tu do 1939 r., oraz z osób, które przybyły na te ziemie po 1945 r.

Można zatem stwierdzić, że ludność która przybyła na Warmię i Mazury, prezentowała nie tylko zróżnicowaną kulturę, ale i różną samoocenę własnej kultury, zróżnicowane także były motywy jej migracji, ponieważ byli to ludzie, którzy znaleźli się na Warmii i Mazurach zarówno z własnego wyboru, np. przybysze z Mazowsza, Kujaw, Kurpiów, jak i ci, którzy przybyli tu ponieważ pozbawiono ich własnych małych ojczyzn i zmuszono do szukania innych, nowych. Tym zróżnicowanym samoocenom własnej kultury oraz zróżnicowanym motywom migracyjnym towarzyszyło także zróżnicowanie społeczno-demograficzne przybyszów. Wszystko to razem decydowało o dynamice danej grupy oraz jej poszczególnych członków i możliwościach adaptacyjnych w nowym środowisku.


Najbardziej charakterystycznym znakiem polskiej kultury ludowej każdego regionu był strój. Warmiacy nosili strój prosty, kolorowy, dostosowany do dnia powszedniego i świątecznego. Najważniejszymi cechami stroju kobiecego były koszule szyte z białego, lnianego płótna. Przód miały rozcięty zapinany na guziki, rękawy marszczone wykończone mankietem, kołnierzyk niewielki, wykładany. Kobiece spódnice, zwane kitlami, były bardzo marszczone, przeplatane najczęściej elementami koloru czerwonego. Później przyjęły się spódnice z tkanin dwukolorowych, a także kraciastych. Kobiety na głowie nosiły ozdobny czepiec zawiązywany pod szyją, wykończony ułożoną w fałdki białą koronką.


mysle ze cos tu zanjdziesz. licze na naj ;)
4 4 4