Odpowiedzi

2010-03-24T19:25:24+01:00
- Szlachetne drzewa tropikalne rosną wplecione w setki innych gatunków. Żeby więc zdobyć kilkanaście wyniosłych pni, trzeba zniszczyć przy okazji wielkie przestrzenie lasu.
- Wywóz drewna niszczy delikatną, cienką warstwę gleby, a w lesie tropikalnym warstwa ściółki prawie nie istnieje; odsłonięta natychmiast ginie na wiele dziesiątków lat.
- Lasy tropikalne są częścią globalnego układu klimatycznego. Niszcząc je człowiek zmienia cykle hydrologiczne, a to powoduje susze, powodzie lub erozje gleby (a następnie pustynnienie) na obszarach, gdzie zjawiska te uprzednio nie występowały.
- Zmienia się albedo, czyli współczynnik odbicia światła od powierzchni Ziemi, co w efekcie wpływa na rozkład wiatrów i prądów morskich oraz zmienia się rozkład opadów atmosferycznych.
- Lasy tropikalne dzięki ogromnej, zielonej masie, która oddycha, paruje, a w czasie fotosyntezy pobiera z atmosfery CO2 i wydziela tlen, mają ogromne znaczenie dla światowego bilansu tlenu, utrzymują wilgotność na obszarach, gdzie rosną i dostarczają wody deszczom zraszającym ogromne obszary sąsiednie. Oznacza to, że nie lasy rosną tam gdzie jest deszczowy klimat, ale deszcz powstaje dzięki parowaniu lasów. Lasy są więc współtwórcami swego środowiska.
- Gdy człowiek wycina drzewa, wówczas rośliny, ssaki, ptaki, gady i owady wymierają. Istnieje obawa, że wiele z nich wyginie jeszcze przed nadaniem im nazw naukowych.
v Swoje domy tracą także żyjące w lasach plemiona, rozpada się ich kultura.
- Wycinanie lasów powoduje, że gleba nie jest w stanie zmagazynować wody, co powoduje powodzie i katastrofy związane z obsuwaniem się ziemi w rejonach wyżynnych.
- Wypalanie drzew uwalnia węgiel, co potęguje efekt cieplarniany.
2 3 2
2010-03-24T19:30:38+01:00
-Umrze tysiące gatunków zwierząt i roślin
-Wyjaławianie gleby
-,,fabryka tlenu,, znika
-zmniejszone zasoby wodne
-Więcej dwutlenku węgla
-Pustynnienie
3 5 3
2010-03-24T19:31:07+01:00
- mają ogromne znaczenie dla światowego bilansu tlenu,utrzymują wilgotnośc na obszarach gdzie rosną
- są one częścią globalnego układu klimatycznego więc wycinając je człowiek zmienia cykle hydrologiczne w skutek czego są susze, powodzie i erozje gleby.
- niszczenie cienkiej warstwy gleby(ściółki która tam prawie nie istnieje) podczas wywozu wycientych drzew,
- gleba nie może magazynować wody, skutkiem czego moga byc powodzie i rozne katastrofy.
3 3 3