Odpowiedzi

2010-03-24T19:43:44+01:00
System partyjny - wszystkie partie działające na terenie danego kraju.

System wielopartyjny - występuje najpowszechniej w parlamencie zasiada wiele partii politycznych, jednakże żadna z nich nie jest w stanie samodzielnie rządzić. Nawet partia, która wygrała wybory musi wejść w koalicje z inną partią.

System dwupartyjny - sprzyja stabilności rządów, w parlamencie istnieją dwie duże partie z których jedna jest partią rządzącą, a druga opozycyjną. (USA, Wielka Brytania)

System jednopartyjny - występuje najczęściej w państwach totalitarnych, gdzie w parlamencie zasiada jedna partia będąca narzędziem w rękach dyktatora. (Chiny, Korea Północna, Kuba).
27 4 27
2010-03-24T19:50:13+01:00
W systemie jednopartyjnym istnieje tylko jedna legalnie działająca partia, wyborcy mogą wybierać swoich przedstawicieli tylko spośród kandydatów jednej partii. System ten nie dopuszcza istnienia konkurencji politycznej (opozycji) a partie w nim istniejące nie są takimi samymi partiami , jak w systemach demokratycznych. System ten jest charakterystyczny dla państw totalitarnych.

W systemie dwupartyjnym o zwycięstwo o wyborach konkurują ze sobą dwie partie, wygrywająca partia tworzy rząd a przegrywająca przechodzi do opozycji. System ten nie wyklucza istnienia innych partii, jednak w walce o władzę uczestniczą tylko dwa ugrupowania.

W systemie wielopartyjnym istnieje kilka partii zdolnych do przejęcia władzy. prawo utworzenia rządu ma ta partia, która uzyska większość mandatów w parlamencie, System ten niesie ze sobą niebezpieczeństwo częstych zmian rządów, zdarza się ze żadna partia nie uzyskuje przewagi w parlamencie i dlatego musi powstać rząd koalicyjny.


Proszę;)
11 2 11