Kręgosłup noworodka przypomina łuk. Naturalne krzywizny kręgosłupa, które pozwalają na utrzymanie pionowej postawy ciała oraz amortyzują wstrząsy powstają w trzech etapach. Najpierw kształtuje się lordoza w odcinku szyjnym, nieco później, gdy dziecko uczy się siadać i raczkować powstaje krzywizna piersiowa. Natomiast krzywizna w odcinku lędźwiowym wykształca się, kiedy dziecko zaczyna chodzić.

Napisz, dlaczego lekarze zalecają matkom układanie niemowląt na brzuchu.

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-29T16:01:19+01:00
Układanie niemowlęcia często na brzuszku poprzez ustawianie się bioderek w odwiedzeniu umożliwia prawidłowe rozwijanie się stawów. Dzieci nie unoszące główki i nie umiejące zmieniać ułożenia należy nadzorować . Pamiętajmy aby wystrzegać się układania na brzuszku bezpośrednio po karmieniu. Stosowanie dodatkowo jednej pieluszki więcej, również poprzez zwiększanie odwiedzenia stwarza korzystniejsze warunki dla bioder. Noszenie dziecka "brzuch w brzuch" z odwiedzionymi bioderkami pozwala na bliski kontakt i sprzyja stawom biodrowym (na kontynencie afrykańskim, gdzie dzieci są stale noszone przez matki dysplazja występuje bardzo rzadko pomimo mniejszego dostępu do lekarzy i możliwości diagnostycznych i leczniczych) ochrona dziecko przed prostowaniem nóżek przy przewijaniu czy też noszeniu. Proces naturalnego prostowania bioder trwa przez około 1 rok. Swoim nieprawidłowym postępowaniem możemy zaburzyć zborność stawów biodrowych
2 3 2
2009-10-29T16:05:49+01:00
Wydaje mi się, że lekarze dlatego zalecają matkom układać niemowlęta na brzuchu, ponieważ chcą aby kręgosłup dziecka, jak najwcześniej zaczął być prostowany. Dziecko będąc w brzuchu mamy przez 9 miesięcy przyjmuje pozycję półokręgu, więc gdy się urodzi kładzie się je na brzuchu, aby kręgosłup "wygiął" się w drugą stronę.
2 5 2
2009-10-29T16:17:29+01:00
Kładzie się dziecko na brzuchu żeby prawidłowo formował się jego kręgosłup
2 3 2