Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-24T20:14:21+01:00
Wielozadaniowość oznacza, że w tym samym czasie jest wykonywanych kilka zadań współbieżnie, każdego na innym etapie zaawansowania. Na ogół jeden proces jest realizowany przez określony czas, po czym ustępuje miejsca innemu procesowi, który również jest realizowany przez określony czas .

System realizuje wielozadaniowość drogą przełączania procesora pomiędzy poszczególnymi zadaniami, dzięki czemu każde zadanie zyskuje na swoje potrzeby pewną ilość czasu. Na platformach jednoprocesorowych nie jest to więc jednoczesna realizacja wielu zadań, a przełączanie procesora pomiędzy poszczególnymi procesami. Jednak dzieje się to na tyle szybko i płynnie, że użytkownik ma wrażenie jednoczesnego wykonywania wielu zadań przez procesor.
Inaczej dzieje się na platformach wieloprocesorowych, gdzie, za pomocą odpowiednich mechanizmów, procesy (lub wątki) rozsyłane są do wykonania na poszczególne jednostki obliczeniowo-wykonawcze. Jednak i w tym przypadku poszczególne jednostki muszą wykonywać wiele procesów naraz - chociażby
w celu obsługi systemu operacyjnego, wykonywanego programu oraz urządzeń wejścia wyjścia.