Odpowiedzi

2010-03-24T20:26:23+01:00
Kamienica nerkowa (moczowa):
- polega na tworzeniu się kamieni w drogach moczowych. Występuje dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.Tworzeniu się kamieni sprzyja zastój moczu

odmiedniczkowe zapalenie nerek-Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wiąże się z odmiennością cewki moczowej oraz okresami ciąż, które sprzyjają zaleganiu moczu w pęcherzu i powstawaniu zakażeń.

zapalenie pęcherza moczowego- Zapalenie pęcherza moczowego powodowane jest przez infekcję bakteryjną E.coli. Jest to najczęstszy stan zapalny dróg moczowych.
2010-03-24T20:26:38+01:00
Ostra niewydolność nerek-istotą choroby jest uszkodzenie nabłonka kanalików nerkowych. Objawy: anuria, oliguria, wzrost st. mocznika, wzrost st. kreatyniny.

Martwica kory nerek-powoduje śmierć lub upośledzenie funkcji nerek. Obejmuje kanaliki i kłębuszki, ocalałe kłębuszki są przekrwione z zakrzepami w nacyzniach włosowatych.

Przewlekła niewydolność nerek: -nieodwracalny spadek przesączania kłębuszkowego z postępującym zanikiem czynnego miąższu nerek. Przyczyną może być nadciśnienie, cukrzyca, toczeń albo szpiczak mnogi (nowotwór). Spada ilość moczu wzrasta mocznik i kreatynina.

Mocznica-toksyny mocznicowe gromadzą się przez upośledzenie wydalania przez nerki. Objawami
mogą być wymioty, nudności, wrzody jelita, senność, drgawki, śpiączka.

śródmiąższowe zapalenie nerek-najczęściej bakteryjne. Następuja martwica.

gruźlica nerek i dróg moczowych

wodonercze-powstaje w wyniku utrudnionego odpływu moczu- wady rozwojowe, zwężenie w miejscu przejścia miedniczki w moczowód, kamica nerkowa, nowotwory, zwężenie cewki moczowej- mocz gromadzi się w miedniczce i przestrzeni moczowej tak długo jak trwa przesączanie kłębuszkowe, tzn. do momentu wyrównania się ciśnienia w naczyniach włosowatych kłębuszków; dochodzi do poszerzenia miedniczki.

nowotrów nerek-krwiomocz, bóle
w okolicy lędźwiowej, zaburzenia odpływu moczu.

kamica nerkowa-w nerkach gormadzą się kamienie (analogicznie do tych w pęcherzyku). Może to spoowodować zatkanie się moczowodu (kolka nerkowa).

zapalenie pęcherza moczowego