Ktoś zaczął palić papierosy po skończeniu 18 lat i od tej pory na papierosy wydawał średnio po 70 zł miesięcznie. Jeśli roczny wydatek na papierosy wpłacałby do banku w końcu każdego roku, to jaką sumę zaoszczędziłby za końcem 60 roku życia? Zakładamy, że oprocentowanie w banku wynosi 6%, kapitalizacja odsetek następuje raz na rok.

W zadaniu tym prawdopodobnie trzeba jeszcze wliczyć 20% podatek od odsetek (tak bylo w poprzednich zadaniach ze zbioru, inaczej ni rusz). Pochodzi ono ze zbioru "matematyka, zbiór zadan do liceow i technikow klasa II" autorstwa Krzysztofa Kłaczkowa, Marcina Kurczaba i Elżbiety Świdy. - numer zadania to 7.138.

Prosiłbym o szybkie rozwiazanie, pilnie go potrzebuje. Acha, i sposobem na poziomie II klasy liceum, zebym cokolwiek z tego wiedzial :) Najlepiej za pomoca jakichs wlasnosci ciagu arytmetycznego, geometrycznego, czy procenta skladanego. Z gory dzieki. Przy okazji - pierwszy raz korzystam z serwisu, i dlatego tak malo punktow przydzielilem za to zadania - po prostu niezbyt wiedzialem do czego sluza :/ ale mam nadzieje, ze ktos pomoze.

1

Odpowiedzi

2010-03-24T20:39:12+01:00
Rozwiazanie znadjdziesz tu http://www.matematyka.pl/viewtopic.php?t=14577 ;)