Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-24T21:03:42+01:00
Andrzej Radek jest bohaterem powieści S. Żeromskiego „Syzyfowe prace”. Pochodził ze wsi Pajęczyn Dolny. Wychowywał się w biednej rodzinie. W dzieciństwie musiał paść świnie i gęsi. Andrzej bardzo lubiał parodiować Antoniego Paluszkiewicza zwanego „Kawką”, który był nauczycielem. Pewnego razu były student pokazał chłopcu książkę ze zwierzętami. Od tej chwili życie Jędrka zmieniło się całkowicie. Ukończył gimnazjum w Pyżowicach,dzięki pomocy materialnej od nauczyciela. Potem kontynuował naukę w Klerykowie. Podczas wędrówki do miasta spotkał szlachcica, który zaproponował mu mieszkanie i wyżywienie, w zamian za korepetycje dla jego syna.Andrzej był bardzo dobrym korepetytorem, lecz dodatkowa praca spowodowała,że uczył się do późnych godzin nocnych. Kiedy chodził do szkoły w Klerykowie, koledzy z klasy wyśmiewali jego chłopskie pochodzenie. Przez to wdał się raz w bójkę z Tymkiewiczem za co miał być wydalony ze szkoły. Uratowała go przed tym pomoc Marcina Borowicza.
Jako mundurek Andrzejowi służył stary fartuch ufarbowany na granatowo. To jak był ubrany i skąd pochodził często bywało powodem kpin i naśmiewania się jego kolegów. Jędrek wiedział czego chciał. Pragnął odmienić swój los, dlatego był bardzo pracowity i ambitny.
Według mnie Andrzej Radek jest postacią wartą naśladowania. We współczesnym świecie również mamy wiele takich ludzi, którzy nie mają środków materialnych, by zdobyć odpowiednie wykształcenie i odmienić swoje życie. Ten bohater pokazał nam jak należy walczyć o lepsze jutro i jak bardzo pomaga nam w tym upór i pracowitość.
6 3 6
2010-03-24T21:14:44+01:00
Andrzej Radek - syn biednego fornala, prowadzi zycie typowe dla swej warstwy, pomagajac rodzicom w zajęciach gospodarskich. Guwerner dworskich dzieci odmienia los chłopca....Zauwazajac jego zainteresowanie ksiazkami, wprowadza go w tajniki wiedzy. Opłaca mu naukę w progimnazjum w Pyrzygłowicach. Radek spotyka sie tam z niechęcia kolegow i nauczycieli, którzy szydzą z jeo pochodzenia i biedy. Po śmierci swego opiekuna chlopiec postanawia uczyc sie dalej w klerykowskim gim. Wyrusza pieszo w kierunku klerykowa. Spotkanie z panem Płoniewiczem rozwiązuje jego kłopoty materialne, gdyz w zamian za korepetycje dla syna Płoniewicz oferuje Radkowi kąt do spania.
4 2 4
2010-03-24T21:15:28+01:00
Priorytetem w życiu Andrzeja Radka była nauka i chęć dostania się na uniwersytet. Był on odpowiedzialny i dojrzały psychicznie.Umiał sobie radzić bez rodziców. Ciężko pracował na swoje utrzymanie. Godnie znosił wszelkie przeciwności losu,np. głód,chłód,upał,złe warunki bytowe, nieprzespane noce, drwiny kolegów(śmiali się z jego gwarowych powiedzonek, bełkotliwej mowy i starego zniszczonego ubrania).
4 1 4