Odpowiedzi

2009-10-29T16:50:52+01:00
Zaskroniec nad oczami ma zolte kola a zmija zygzakowata jak sama nazwwa mowi ma zygzak na grzbiecie
2009-10-29T16:53:28+01:00
Są pewne charakterystyczne cechy, które można wykorzystać przy porównaniu tych węży. I tutaj właśnie wymienię je wszystkie w punktach :

1) Natrix natrix(zaskroniec) ma mniej oddzieloną głowę od ciała niż Vipera berus - to ze względów braku gruczołów jadowych, które znajdują sie tuż za oczami u Żmii.
2) Natrix natrix posiada na głowie dwie charakterystyczne plamki koloru żółtego, czasem jest to biały kolor, natomiast żmija ma kolor jednolity, bez plamek na głowie.
3) Vipera berus(żmija) ma masywniejszą budowę od Natrixa. Przeważnie są one niewiele krótsze. Zaskrońce mają szczupłą budowę ciała.
4) Vipera berus posiada bardzo charakterystyczny zygzak, który ciągnie się przez całe ciało żmii. Natrix nie posiada czegoś takiego, ma kolor jednolity z drobnymi nieregularnymi plamkami. Należy dodać, że odmiana melanistyczna żmii ma ten zygzak nie widoczny, bądź ledwo widoczny - przy bliższym spotkaniu, takiego jednak unikamy.

Oba te węże unikają spotkania z człowiekiem. Żmija nie kąsa tak "od siebie". Kąsa tylko przy próbie złapaniu jej. Zaskrońce rzadko kąsa, częściej z kloaki wypuszcza cuchnącą ciecz o zapachu piżma.