Potrzebny mi opis jakiegos doswiadczenia.zwiazane jest ono z bologia,geografia,chemia,fizyka,matematyka.(nie musza byc wszystkie;)).to jest zaliczenie polroczne,to wiecie.doswiadczenie moze dotyczyc wszystkiego.jak vcos to prosze pisac prywatnie,a pisze o dokladniej jak cos.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-25T13:42:55+01:00
Badanie sacharozy:

Na wstępie wlewamy do probówki wodę destylowaną do której wsypujemy sacharozę i rozpuszczamy. Badamy czy sacharoza jest cukrem redukującym. W tym celu przeprowadzamy próbę Trommera i Tollensa. Wynik obserwacji zanotuj.
W drugiej części doświadczenia do roztworu sacharozy (ok. 6 ml) dodajemy około 3 ml kwasu solnego i gotujemy kilka minut. Roztwór studzimy i zobojętniamy roztworem wodorotlenku sodu. Wykonaj próbę Trommera i Tollensa a wynik zanotuj.
Sacharoza daje negatywny wynik próby Trommera i Tollensa co dowodzi, że w cząsteczce nie ma grupy aldehydowej.
Roztwór sacharozy poddany działaniu kwasu solnego daje pozytywny wynik próby Trommera i Tollensa, co dowodzi, że w roztworze pojawiły sie produkty reakcji z grupą aldehydową.


REAKCJA ZMYDLANIA:
parowniczce umieszczamy kawałek tłuszczu, którym może być smalec oraz około 1 ml etanolu. Do tak przygotowanej mieszaniny dodajemy 30% roztwór NaOH i przystępujemy do ogrzewania. W czasie ogrzewania co pewien czas zawartość mieszamy. Co obserwujemy?
W czasie ogrzewania obserwujemy tworzenie się piany na powierzchni mieszaniny. W mieszaninie pojawiają nowe produkty, którymi są; mydło i gliceryna


OTRZYMYWANIE ŻYWICY:

Do probówki wprowadzamy około 4 ml formaliny i około 3 g fenolu oraz 1 ml 5% wodorotlenku sodu. Zawartość probówki ogrzewamy przez kilka minut. Co obserwujemy?
W czasie ogrzewania zawartość powoli zaczyna gęstnieć, by ostatecznie zestalić się. W probówce zachodzi reakcja polikondensacji.