Odpowiedzi

2010-03-25T13:18:52+01:00
Wielbłady to zwierzęta duże . nie potrzebują dużo wody ani jedzenia by przeżyć.wode do picia piją tylko 2 razy dzienie a roślinki suche 5 razy dziennie
12 2 12
2010-03-25T13:19:16+01:00
Wielbłądy jednogarbne zwane dromaderami występują na pustyniach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie żyje w stanie udomowionym lub półdzikim.
Wielbłądy doskonale czują się w warunkach pustynnych, do których są bardzo dobrze przystosowane.
Długie rzęsy i małe owłosione małżowiny uszne zabezpieczają oczy i uszy wielbłąda przed dostaniem się do nich piasku, podobnie jak nozdrza, które mogą się zamykać. Masa ciała zwierzęcia nie opiera się na racicach, ale na szerokich poduszkach, dzięki czemu wielbłąd może bez trudu poruszać się po sypkim i miękkim piasku.
Wielbłąd może przetrwać pijąc niewiele wody. Rowek, który biegnie od każdego nozdrza w kierunku górnej wargi umożliwia zlizywanie bardzo małych ilości wody wydostającej się przez otwory nosowe i jej powtórne wykorzystanie. Ssak ten bardzo oszczędza wodę, ponieważ wydaje suche odchody, a jego nerki minimalizują ilość wody w moczu. Wielbłąd potrafi przeżyć stratę dużych ilości wody, sięgających do 40% masy jego ciała. Temperatura jego ciała może bardzo wzrosnąć, bez wydzielania potu. Wielbłądy zaczynają się pocić dopiero kiedy temperatura ich ciała osiągnie 40 stopni Celsjusza.


Przystosowania wielbłąda na pustyni -posiadanie garba -specyficzna budowa układu moczowego (długie pętle Henlego pozwalają na dużą oszczędnosc wody) -może zamykać i otwierać nozdrza (dzieki temu np. w czasie burzy piaskowej piasek nie dostaje sie do ukladu oddechowego) -specjalna budowa kończyn (dzieki temu nie zapada sie w piasek) -dlugie rzęsy i półprzezroczyste powieki (chronią przed piaskiem, po zamknięciu powiek wielbłąd dalej widzi)

14 3 14
  • Użytkownik Zadane
2010-03-25T13:20:24+01:00
-posiadanie garba
-specyficzna budowa układu moczowego (długie pętle Henlego pozwalają na dużą oszczędnosc wody)
-może zamykać i otwierać nozdrza (dzieki temu np. w czasie burzy piaskowej piasek nie dostaje sie do ukladu oddechowego)
-specjalna budowa kończyn (dzieki temu nie zapada sie w piasek)
-dlugie rzęsy i półprzezroczyste powieki (chronią przed piaskiem, po zamknięciu powiek wielbłąd dalej widzi)
7 4 7