Odpowiedzi

2010-03-25T14:45:51+01:00
Ptaszki w klatce.

Bajka jest o 2 czyżykach zamkniętych w klatce. Stary który urodził się na wolności i Młody który urodził się w klatce. Stary mówi że wolał by żyć na wolności a młody że jest dobrze mu tu gdzie jest teraz.

Malarze
Było 2 malarzy Piotr i Jan. Ten pierwszy malował dokładne portrety, był dobry ale biedny. Jan upiększał wszystkie twarze, był zły ale bogaty. Morał: Kłamstwo może przynieść korzyści ale materialne.

Filozof.

Bajka jest o pewnym filozofie który nie wierzył w Boga. Jednak kiedy maił kłopoty uwierzył w niego. Morał: Ludzie w obliczu strachu są w stanie zmienić swoje poglądy i uwierzyć we wszystko
2 3 2
2010-03-25T14:55:59+01:00
"Ptaszki w klatce"
W tej bajce podkreślana jest waga wolności. Pod postaciami ptaków kryją się postawy ludzkie. Człowiekowi, który urodził się w czasach niewoli (pod zaborami) będzie obojętne czy naród odzyska niepodległość, czy też nie. Natomiast osoba, która zaznała wolności nie pozostanie obojętna i będzie walczyła o nią.

"Dewotka"
Pod postacią Dewotki kryje się postawa ludzka. Niektórzy żarliwie się modlą, ale i tak nie postępują zgodnie ze swoją religią. Główna bohaterka nie wybaczyła swojej służącej.
1 5 1