Odpowiedzi

2010-03-25T14:44:48+01:00
"Kruk i lis"
Wystarczyło kilka pochlebstw i fałszywych zachwytów nad wdziekami kruka, by ten, uwierzywszy w swój talent, otworzył dziób i wypuścił ser, na co czekał lis. "Bywa często zwiedzionym, kto lubi być chwalonym" - kończy poeta.
wiersz żartobliwy z dodatkiem gorzkiej prawdy. i morał na zakończenie.

"Malarze" bajka ta dowodzi ze ludzka próznośc, pycha i brak rozsadnej samooceny dostarczają możliwości robienia dobrych interesów z róznymi spryciarzami. Znakomity portrecista ledwo wiąze koniec z koncem a Janowi choc mało i źle robił powodzi się bardzo dobrze. Dlaczego? "Piotr malował podobne, Jan piękniejsze twarze". Bajka filozoficzna.
2010-03-25T15:02:56+01:00
"Ptaszki w klatce"
W tej bajce podkreślana jest waga wolności. Pod postaciami ptaków kryją się postawy ludzkie. Człowiekowi, który urodził się w czasach niewoli (pod zaborami) będzie obojętne czy naród odzyska niepodległość, czy też nie. Natomiast osoba, która zaznała wolności nie pozostanie obojętna i będzie walczyła o nią.

"Dewotka"
Pod postacią Dewotki kryje się postawa ludzka. Niektórzy żarliwie się modlą, ale i tak nie postępują zgodnie ze swoją religią. Główna bohaterka nie wybaczyła swojej służącej.