Odpowiedzi

2010-03-26T16:14:58+01:00
-ochronna
- unieszkodliwia drobnoustroje
- wytwarza witaminę D3
- reguluje gospodarkę wodną i mineralną
- bierze udział w procesach termoregulacyjnych
-stanowi izolacje cieplną

12 4 12
2010-03-26T16:35:26+01:00
1. Jaką role pełni skóra?

ochronna, unieszkodliwia drobnoustroje, bierze udział w procesach termoregulacyjnych, uniemożliwia parowanie potu, stanowi izolacje cieplną, siedlisko niektórych zmysłow, wytwarza witaminę D3, reguluje gospodarkę wodną i mineralną

2. Wypisz warstwy skóry i co się w niej znajduje?

naskórek- zbudowany z 5 warstw nabłonka płaskiego. Warstwa powierzchown składa sie z rogowacjałych, płaskich komórek. Zawiera ona substancje rogową.Warstwa rozrodcza . W tej warstwie znajdują się komórki produkcyjne- melanina.

skóra właściwa- środkowa, najgrubsza warstwa skóry. Zbudowana głównie z tkanki łącznej. W skórze tej osadzone są wytwory nabłonkowe naskórka. Znajdują sie w niej ciałka zmysłowe.

tkanka podskórna- zbudowane z tkanki łącznej. Znajdują sie w nie j skupiska komórek tłuszczowych, które tworza tzw. podściółke tłuszczową.

3. Jaka jest rola melaniny w skórze?

Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

4.Jaka jest rola gruczołów łojowych i potowych w skórze?

*Łojowe- wydzielają łój. Służy do natłuszczania skóry i włosów .Dzięki niemu włosy sa giętkie , a skóra staje się elastyczna i odporniejsza na wysychanie i pękanie.

*Potowe- wytwarzają pot, który pracując na powierzchni ciała oziębia organizm.

Myślę, że pomogłam :)
8 4 8
2010-03-26T16:46:44+01:00
Skóra stanowi bariere pomiedzy naszym organizmem a srodowiskiem - chroni nas przed bakteriami i innymi patogenami. Bierze tez udzial w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciala (pocenie sie). Równiez w skorze zachodzi synteza witaminy D.
3 5 3