Zadanie 1
1. Geneza utworu "zmierzch"
2.Plan wydarzeń
3. Krótka charakterystyka głównych bohaterów
4. Czas i miejsce akcji

zadanie 2

1. Geneza utworu " Medaliony "
2. Plan wydarzeń
3. Krótka charakterystyka głównych bohaterów
4. Czas i miejsce akcji.

1

Odpowiedzi

2009-10-29T17:42:36+01:00
3. Wampiry

Robert Pattinson jako Edward Cullen, główny bohater, 107-letni wampir o ciele siedemnastolatka, ukochany Belli, która jest najważniejszą osobą w jego życiu. Ma zdolność czytania w myślach ludziom, wampirom i wilkołakom. Nie potrafi jednak odczytać myśli swojej dziewczyny. Dzięki niesamowicie silnej woli i opanowaniu nie jest zagrożeniem dla Belli, pomimo tego, że pożąda jej krwi. Gdyby nie przemiana w wampira stałby się ofiarą grypy hiszpanki.
Peter Facinelli jako Carlisle Cullen, 368-letni wampir o wyglądzie dwudziestotrzylatka. Dzięki latom praktyk uodpornił się na zapach krwi. Pracuje jako lekarz w szpitalu. Jest przyszywanym ojcem Edwarda i jego rodzeństwa. Założyciel rodziny Cullenów, najbardziej cierpliwy i rozsądny z wampirów. Jako jedyny z Cullenów niezachwianie wierzy, że jego i jego rodziny nie czeka potępienie.
Elizabeth Reaser jako Esme Cullen, wampirzyca, jest żoną Carlisle'a i przyszywaną matką Cullenów. Bardzo troskliwa i opiekuńcza, cechuje ją wielkie serce. Kocha swoje przybrane dzieci a także Bellę.
Ashley Greene jako Alice Cullen, członkini rodziny Cullenów, ukochana Jaspera. Widzi to, co może się wydarzyć w przyszłości, jednak nie jest to pewne. Alice nie widzi jednak przyszłości związanej z wilkołakami i pół-ludźmi, pół-wampirami. Jest najlepszą przyjaciółką Belli. Jest najbardziej rozrywkową osobą w rodzinie Cullenów.
Jackson Rathbone jako Jasper Hale, członek rodziny Cullenów, 162-letni wampir, ma zdolność kontrolowania ludzkich emocji. Jego miłością jest Alice. Ma największy kłopot z przystosowaniem się do "diety" Cullenów, gdyż wraz z Alice, najkrócej należy do ich rodziny.
Nikki Reed jako Rosalie Hale, należy do rodziny Cullenów, opisywana jako oszałamiająco piękna blondynka. Żona Emmetta. Według Edwarda jest "płytka jak sadzawka z kilkoma niespodziankami". To właśnie jej najtrudniej jest pogodzić się z tym, że stała się wampirem.
Kellan Lutz jako Emmett Cullen, członek rodziny Cullenów. Jest najmuskularniejszy i najsilniejszy z Cullenów. Związany z Rosalie. To ona uratowała go przed śmiercią, zanosząc umierającego chłopaka do Carlisle'a, aby ten przemienił go w wampira. Chłopak ma ogromne poczucie humoru, w każdej sytuacji.
Cam Gigandet jako James, przywódca Nomadów, tropiciel. Jego ofiarą staje się Bella – postanowił ją zabić, bo skusił go apetyczny zapach jej krwi. Jego niedoszłą ofiarą była Alice – uratował ją zakochany w niej wampir, przypłacając to swoim istnieniem. Został unicestwiony przez rodzinę Edwarda.
Rachelle Lefèvre jako Victoria, partnerka Jamesa, pomagała mu w znalezieniu Belli.
Edi Gathegi jako Laurent, najbardziej cywilizowany z trójki Nomadów. Jako jedyny nie brał udziału w odszukaniu ani próbie zamordowania Belli.

Ludzie

Kristen Stewart jako Bella Swan, główna bohaterka, miłość życia Edwarda. Przeprowadziła się do ojca w Forks z Phoenix. Jest niezwykle niezdarną i nieśmiałą siedemnastoletnią dziewczyną. Jednocześnie jest rozsądna i nad wyraz poważna jak na swój wiek. Ma niezwykły jak na śmiertelniczkę dar – nikt nie potrafi odczytać jej myśli ani manipulować jej umysłem – nawet jeśli ta osoba jest wampirem. W imię miłości do swoich bliskich potrafi zaryzykować nawet własne życie.
Sarah Clarke jako Renée Dwyer, matka Belli, która mieszka na Florydzie razem ze swoim nowym mężem – Philem. Opisana została jako "duże dziecko", bo to Bella musi się nią zajmować a nie odwrotnie.
Billy Burke jako Charlie Swan, ojciec Belli, komendant policji w Forks. Bardzo kocha córkę, ale nie potrafi okazywać wprost uczuć, jest bardzo nieśmiały. Ma podobny dar jak Bella – jego myśli da się jednak odczytać ale są one przez Edwarda opisane jako "ciche".
Taylor Lautner jako Jacob Black, piętnastoletni przyjaciel Belli z dzieciństwa (w książce poznaje go później, znała jego starsze siostry), członek watahy Quileutów (wilkołak). Jego naturalnym wrogiem są wampiry, dlatego nie znosi Edwarda. Jest zakochany w Belli. W dalszych częściach okazuje się, że jest wilkołakiem.
Gil Birmingham jako Billy Black, ojciec Jacoba, przyjaciel Charliego.
Christian Serratos jako Angela Weber, nieśmiała dziewczyna, nowa koleżanka Belli w Forks. Z czasem staje się przyjaciółką Belli.
Michael Welch jako Mike Newton, nowy kolega Belli, który stara się o względy dziewczyny.
Anna Kendrick jako Jessica Stanley, pierwsza koleżanka Belli. Nie lubiana przez Edwarda który wie, że Jessica tak naprawdę wykorzystuje przyjaźń Belli po to aby zdobyć popularność i poderwać Mike'a Newtona.
Gregory Tyree Boyce jako Tyler Crowley, chodził z Bellą na WOS, po wypadku samochodowym spowodowanym przez niego, chce koniecznie się zrekompensować i zaczyna starać się, by Bella zwróciła na niego uwagę.
Justin Chon jako Eric Yorkie, znajomy z klasy Belli, kolejny adorator głównej bohaterki.
Matt Bushell jako Phil Dwyer, ojczym Belli, baseballista.
Ned Bellamy jako Waylon Forge, kolega Charliego z komisariatu. Bohater występuje jedynie w filmie, nie w sadze Zmierzchu.
José Zúñiga jako Mr. Molina, nauczyciel biologii w liceum w Forks, w sadze Zmierzchu bohater nazywa się pan Banner.
Stephenie Meyer (autorka książki) osobiście pojawiła się w filmie. Nie wypowiada ona żadnej kwestii. Można ją zobaczyć w scenie kiedy Bella i Charlie wychodzą zjeść obiad w Forks.
3 3 3