Odpowiedzi

2013-08-31T20:15:07+02:00
Powierzchnia:551 500km kwadratowych
Stolica: Paryż
Główne miasta: Lyon, Lille, Bordeaux, Tuluza, Nantes, Strasburg; porty: Marsylia, Nicea, Hawr
Głowa państwa: od 2007 r. Nicolas Sarkozy
Premier: od 2007 r. Francois Fillon
System polityczny: republika
Partie polityczne: Zgromadzenie na rzecz Republiki, Unia na rzecz Demokracji Francuskiej, Partia Socjalistyczna, Francuska Partia Komunistyczna, Front Narodowy, Zieloni
Eksport: owoce(jabłka), wino, sery, pszenica, samochody, samoloty, żelazo i stal, produkty naftowe i chemiczne, biżuteria, jedwab
Jednostka monetarna: euro
Ludność: ponad 64 miliony; przyrost naturalny ), 0,57 procent rocznie
Przeciętna długość życia: mężczyźni 77 lat, kobiety 84 lata
Główne wyznania: katolicyzm 83-88 procent, islam 5-10 procent, protestantyzm 2 procent
Analfabetyzm: 1 procent
Produkt krajowy brutto na 1. mieszkańca:33 800 USD
Ustrój polityczny
Francja ma dwuizbowe ciało ustawodawcze:  Zgromadzenie Narodowe (5- letnia kadencja) i Senat (9- letnia kadencja). Prezydent jest wybierany na 7- letnią kadencję; pełni on funkcję głowy państwa, dowódcy sił zbrojnych i strażnika konstytucji. Mianuje premiera, przewodniczy rządowym posiedzeniom, negocjuje traktaty międzynarodowe, zwołuje referenda i rozwiązuje parlament.
 Francja dzieli się na 22 regiony i 100 departamentów: 96 w metropolii i 4 zamorskie( Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika i Reunion).
Warunki naturalne
We Francji, na północy przeważają obszary nizinne: Basen Akwitański, Loary i Paryski oraz Nizina Flandryjska. Środkową część kraju stanowi  Masyw Centralny, na południu są Alpy Francuskie z najwyższym szczytem Europy- Mont Blanc (4807 m n.p.m.).
Rzeki Francji należą do zlewisk Atlantyku i Morza Śródziemnego. Do najdłuższych zalicza się Loarę (1020km), Sekwanę, Rodan i Garonnę.
Klimat
                Francja znajduje się głównie w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Na wybrzeżach Oceanu atlantyckiego zaznaczają się wpływy oceaniczne, zaś na południu kraju- śródziemnomorskie.
Ludność
                Francuzi stanowią 94 procent ogółu ludności, pozostali to przede wszystkim: Portugalczycy, Algierczycy, Marokańczycy i włosi. Zaznacza się wciąż silne zróżnicowanie regionalne: Alzatczycy, Korsykanie, Bretończycy, Katalończycy i Baskowie.  
Gospodarka
                W okolicach Paryża znajdują się fabryki samochodów i zakłady przemysłu ciężkiego. Głównym ośrodkiem włókiennictwa są Lyon, południowa Alzacja oraz region Nord- Pas- de Calais z Lille. Na wysokim poziomie stoi hutnictwo skupione w Lotaryngii i w Dunkierce. Z bogactw naturalnych eksploatuje się węgiel kamienny, ropę naftową, gaz ziemny i rudy metali.
                W rolnictwie istotną rolę odgrywa hodowla bydła, owiec i trzody chlewnej. We Francji uprawia się zboża, tytoń, chmiel oraz owoce, warzywa i winorośl. Francja jest liderem w produkcji win, które wytwarza się w Bordeaux, Szampanii, Burgundii, Alzacji, Sabaudii, Langwedocji i Prowansji. Niemal każdy region specjalizuje się w produkcji innego gatunku sera, np. Normandia- camembert, Nord- Pas- de Calais- mimolette, Korsyka- brocciu.