Odpowiedzi

2010-03-27T00:08:17+01:00
Imperium Arabskie rozciągało się od granic Indii i Chin do półwyspu Iberyjskiego. Pomogło to odbudować dalekosiężne kontakty handlowe. Miasta Arabskie stały się składnią towarów importowanych. Kupieckie karawany rozwoziły po całym świecie przyprawy, pachnidła, jedwab, porcelanę. Arabowie sprowadzali towary i sprawiali warunki do rozwoju rzemiosła. Damaszek słynął z wyrobu tkanin (adamaszek) i wyrobu broni a Bagdad zaś słynął z wyrobu szkła, jedwabiu oraz papieru (Arabowie przejęli od CHińczyków sztukę wyrobu papieru).
Studiowanie koranu wzbudziło u Arabów szacunek do innych ksiąg. Zaczęły powstawać biblioeteki szkoły. Kopiowali dzieła starożytne Hindusów, Persyjczykó. Przyczynili się do rozwoju medycyny, geografii, matematyki, astronomii. Od hindusów przejęli system liczb 1-9 ale dodali 0 by ułatwić rachunki.
Sztuka islamcka też się rozwijała. Islam zabronił przedstawiania boga Allaha więc specjalnością muzułmanów były ornamenty. Wykorzystywali motywy roślinne i geometryczne (arabeski). Zdobiły książki, wyroby rzemiosła oraz budowle. Charakterystycznym obiektem sztuki muzułmańskiej byly meczety - domy modlitwy. Wypełniały je kolumnady i ostre lub okrągłe łuki.
Kultura Arabska miała bardzo duży wpływ na europę zachodnią. Odbudowali kontakty handlowe z Chinami oraz Indiami. "Sprowadzili" wynalazki z Chin oraz przyprawy z Indii i pachnidła z Afryki. Rozwinęli różne dziedziny naukowe i utworzyli nowy system liczbowy.
1 1 1