Odpowiedzi

2010-03-25T18:51:48+01:00
Na jakim to jest poziomie nauczania?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
............................;)
2 5 2
2010-03-25T18:59:36+01:00
A)Przedstawiciele pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm. Ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem pólka radialnego na przednim skrzydle - ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe.

b)Chrząszcze przechodzą przeobrażenie zupełne: (larwa, poczwarka, owad dorosły). Cechą charakterystyczną chrząszczy jest aparat gębowy typu gryzącego. Aparat ten składa się z wargi górnej, dwóch żuwaczek, nazywanych też szczękami górnymi, żuchwy czyli tzw. szczęki dolnej oraz wargi dolnej. Dwie pary zrośniętych ze sobą głaszczek, będących częścią szczęk i wargi dolnej, są narządem dotyku. Nazywa się je głaszczkami szczękowymi i wargowymi.

c)tego nie miliśmy w książce.

D)Przeważnie średniej lub dużej wielkości (długość ciała 2-17 cm, rozpiętość skrzydeł 2-18 cm). Głowa z bardzo dużymi, złożonymi oczami (nawet 40 tys. ommatidiów), dodatkowo posiadają 3 przyoczka. Czułki mają bardzo krótkie, 3-7 członowe, szczecinkowate. Aparat gębowy typu gryzącego. Tułów silnie rozwinięty, związane jest to m.in. z rozrośniętymi mięśniami poruszającymi dwoma parami niezależnych, przezroczystych (błoniastych) skrzydeł. Nogi kroczne, długie i smukłe. Posiadają dwie pary, podobnych do siebie i bogato żyłkowanych skrzydeł, których nie są w stanie składać, jak inne owady, na grzbietowej części ciała pozostawiając je rozpostarte prostopadle do osi ciała. Odwłok ważek, zbudowany z 10 segmentów, jest długi i cienki (z kilkoma wyjątkami). U samców, na drugim segmencie, znajduje się aparat kopulacyjny o złożonej budowie. U samic występuje pokładełko rzeczywiste służące do składania jaj. ( z tego nie musisz przepisywać "chyba" wszystkiego, bo ja to całe z książki pisałAM)
E) żÓŁTOBRZEŻEK duży, drapieżny gatunek chrząszcza przystosowany do życia w środowisku wodnym. Larwy osiągają rozmiar do 7 cm, postać dorosła do 5 cm. Spośród ponad 150 gatunków chrząszczy wodnych występujących w Polsce, jedynym osiągającym większe rozmiary osobników dorosłych jest kałużnica czarnozielona .
mAM NADZIEJĘ ŻE BĘDZIE DOBRZE:)
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-25T18:59:42+01:00
Pszczoła - Przedstawiciele pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm. Ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwonopomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem pólka radialnego na przednim skrzydle - ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe.

Chrząszcz -Skrzydła pierwszej pary przekształcone są w grube pokrywy, które nie biorą udziału w locie, a jedynie służą do osłaniania błoniastych skrzydeł drugiej pary. Oskórek chitynowy gruby, często rzeźbiony. Czułki mogą być różnorakiego kształtu. Liczba ich członów zazwyczaj nie przekracza 11, a tylko wyjątkowo może być 12 lub 14.

Natarnik -??

Ważka-Przeważnie średniej lub dużej wielkości (długość ciała 2-17 cm, rozpiętość skrzydeł 2-18 cm). Głowa z bardzo dużymi, złożonymi oczami , dodatkowo posiadają 3 przyoczka. Czułki mają bardzo krótkie, 3-7 członowe, szczecinkowate.

Żółtobrzeżek - duży, drapieżny gatunek chrząszcza przystosowany do życia w środowisku wodnym. Larwy osiągają rozmiar do 7 cm, postać dorosła do 5 cm. Spośród ponad 150 gatunków chrząszczy wodnych występujących w Polsce, jedynym osiągającym większe rozmiary osobników dorosłych jest kałużnica czarnozielona


MAM NADZIEJĘ ,ŻE POMOGŁAM =))
2 5 2