Mam odszukać w lekturze w pustyni i w puszczy informacje na temat wybranej rośliny i zwierzęcia i potem mam znaleźć w encyklopedi informacje o danej roślinie i zwierzęcia to bardzo ważne żeby zadanie było solidnie wykonane dzieki z góry

1

Odpowiedzi

2010-03-26T10:32:50+01:00
Zwierzę: słoń.
Jest to największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych. Samice żyją w stadach, samce samotnie przemierzają sawannę. Są częstym celem kłuswników, którzy poluj na nie dla skór, mięsa, ale przede wszystkim dla cennych kłów. Są roślinożerne. Żywią się różnego rodzaju trawami, liściami, mniejszymi gałęziami i konarami oraz owocami. Słonie afrykańskie są uważane za zwierzęta obdarzone wysoką inteligencją. Mózg słonia waży ok. 6000 g (czterokrotnie więcej niż mózg człowieka). Przeciętna długość ich życia to 65-70 lat.

roślina: baobab.
Drzewo o krótkim i pękatym pniu, przez większą część roku (w okresie suszy) bezlistne, poza tym okryte listowiem i licznymi, efektownymi kwiatami i okazałymi owocami. Gatunek występuje na terenach otwartych, na równinach i sawannach. Ze względu na rozmiary pni jeszcze w pierwszej połowie XX wieku szacowano ich wiek na tysiące lat, później zweryfikowano te dane i okazało się, że drzewa dożywają przeciętnie 500 lat, maksymalnie 1000. Owoce są nazywane "małpim chlebem", gdyż są przysmakiem pawianów.