Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-29T19:11:46+01:00
Myślę, że Rzymian do walki motywowały łupy po pokonanych przeciwnikach. mogli zabierać wszystkie cenne przedmioty, które tylko chcieli.
2009-10-29T19:12:08+01:00
Kartagina nie posiadała armii identycznej z hellenistyczną, musiałbym tu jeszcze sprawdzić. Ale wystarczy spojrzeć na taktykę Hannibala, by się przekonać, że byli godniejszym przeciwnikiem dla Rzymian.
Wadą i słabością Rzymian był brak jazdy - mieli jej stanowczo za mało, szczególnie jak na warunki wschodnie. Stąd np. siły Partów początkowo odnosiły druzgocące sukcesy nad Rzymianami, bo mieli świetną lekką jazdę - łuczników konnych, stosujących taktykę nieznaną Rzymianom i świetną ciężką jazdę, katafraktów - miażdżącą siłę uderzeniową. Potem Rzymianie zaczęli kopiować formacje partyjskie.
No i też motywacje armii rzymskiej były inne - na terenie Italii walczyli o swoją ziemię. Poza nią - z reguły o łupy i ziemię, którą dostaną w wyniku wygranej wojny. To się oczywiście zmieniało, ale generalnie legioniści mieli relatywnie większe korzyści z wojny niż ich odpowiednicy w armiach hellenistycznych - będący raczej najemnikami bez większych perspektyw. Gdy Imperium przestało się rozrastać, zaczynał się kryzys. Bo armia rzymska bez nowych podbojów przestała zaspokajać potrzeby swoich żołnierzy.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-29T19:14:17+01:00
Rzymian do walki matywowało przedewszystkim miłość do swojej ojczyzny wola walki ale też wystąpienia generałów armii senatorów oraz samego cezarza