Odpowiedzi

2009-10-29T19:38:14+01:00
W renesansie główną rolę odgrywał człowiek, zaś w średniowieczu na pierwszym miejscu była religia i sprawy duchowe. Renesans ostro przeciwstawiał się średniowieczu m.in. poprzez ateizm (odrzucanie istnienia Boga). Renesans czerpał z kultury starożytnej, którą odrzucało średniowiecze. W sztuce renesansowej koncentrowano się głównie na przedstawianiu człowieka a w sztuce średniowiecznej dominowały motywy religijne.
62 4 62
2009-10-29T20:08:33+01:00
Myśl przewodnia renesansu: "Carpe diem" Łap dzień. i "Non omnis moriar" nie wszystek umrę.
Myśl przewodnia średniowiecza "Memento mori" Pamiętaj o śmierci.

W średniowieczu działalność artystów była anonimowa i nie podpisywali swoich dzieł ,robili je "ku chwale Boga" ,natomiast w renesansie chcieli aby ich dzieła przetrwały epoki.

Średniowiecze- ludzie myśleli, że w oczach Boga są nikim i muszą pamiętać o tym, co bd. po śmierci,natomiast w renesansie przejmowano się dniem dzisiejszym,nie tym co bd. kiedy wyzioniemy ducha i że Bóg im sprzyja,a nie jak w średniowieczu jest bezlitosny.

W renesansie partnera dobierano z miłości , a w średniowieczu, wg. zachcianek rodziców, pozycji społecznej kandydata ( a szczególnie pieniężnej i miłość nie liczyła się.


50 3 50