Odpowiedzi

2010-03-25T23:00:09+01:00
Zajęłam sie opisem obrazu Hieronima Boscha "Syn marnotrawny", który powstał ok. XVw.
Obraz dzieli się na dwie części, jasną i ciemną. Mimo, że kolorystyka na to nie wskazuje, układ symboli, tak. Na 'jasnej' stronie znajduje się brama, a za nią krowa. Uchwyt bramy jest w kształcie trójkąta równoboczbego, który symbolizuje Boga, oraz sześć pól wskazujących na bibilijne szesc dni stworzenia swiata. Krowa zaś to zwierze ofiarne pośwęcone Bogu. Znajduje się tutaj również drzewo zycia, buk, a na nim siedzi sowa. Syn marnotrawny, znajdujądy sie na pierwszym planie zmierza właśnie ku tej stronie obrazu, jednak jego głowa zwrócona jest nadal na 'ciemną' częsc. Na drugiej części znajduje się dom publiczny. Można to łatwo rozpoznać, ze względu na tabliczke z łabedziem wiszącą nad oknem. Dom jest zaniedbany, ma wybite szyby. Na jego czubku znajduje się odwrócony dzban, który jest symbolem podążania złą drogą. Przed nim pasą się świnie- ukryte znaczenia zła i nieczystości. Wróćmy jednak do Syna marnotrawnego i jego ubioru. Ma on podarte całe ubranie. Jego jedyna porządną rzeczą jest but na jego prawej nodze. Moża zasugerować, że to zostało mu z rodzinnego domu. W jednaj ręce trzyma kapelusz (chęć powrotu), a w drugiej kij włóczęgi. Na plecach ma kosz podróżny, a u jego boku łyżkę. Ta jest symbolem włóczęgostwa.
Warto w tym obrazie zwrócić uwagę na jego kompozycję; okrąg ujęty w ośmiokąt. Koło to boska doskonałość, a ośmiokąt- zmartwychwstanie ciała i duszy. Na obrazie widnieją trzy sikorki. Dość trudno było je znaleść, lecz nie trudna zgadnąć co oznaczają. Trzy etapy zycia syna.
Według mnie obraz jest naprawdę bardzo interesujący. Myślę, że H. Bosch, jest dosłownie mistrzem ukrytej symboliki, która wspaniale nadaje charakteru całemu obrazowi. Choć mnie na początku troche zmyliła kolorystyka obrazu, myslę, że autor doskonale oddał temat i zinterpretował przypowieść.

uf.. mam nadzieje że pomogłam ;)