Odpowiedzi

2010-03-26T07:14:49+01:00
Skóra jako narząd spełnia ważne funkcje dla całego ustroju. Utrzymuje równowagę między środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym człowieka.
Żeby mieć zdrową skórę należy wprowadzić profilaktykę bardzo wcześnie. Czyli na zdrowie skóry pracujemy całe życie. Profilaktykę wprowadzamy dla
całego społeczeństwa
- powinna być łatwa i tania, np.: wydłużenie czasu karmienia piersią, ograniczenie ekspozycji na kurz domowy lub inne silne alergeny,
I dla grup ryzyka
- dieta eliminacyjna, profilaktyczne stosowanie leków, ingerencja w warunki środowiskowe.
Nasza skóra zbudowana jest z trzech części. Pierwsza to naskórek. Na który oddziaływuje taki bodziec jak dotyk , ciepło zimno i ból. Kolejna warstwa to skóra właściwa. Tutaj znajdują się naczynia krwionośne, komórki nerwowe, korzeń włosa z gruczołem łojotokowym, (w kończynach) korzenie paznokcia, następnie gruczoł potowy. I ostatnia warstwa to tkanka podskórna, składająca się głównie z komórek tłuszczu.
Nasza skóra ma problemy. Związane są albo z chorobami alergicznymi, trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą albo trądzikiem różowatym.
Zmorą młodzieży jest właśnie trądzik, który atakuje w okresie dojrzewania. Jest on związany z olbrzymią produkcją hormonów. Choroba ta dotyczy obu płci. W tym samym czasie rogowacieje naskórek, który nie oczyszczony powoduje zatykanie porów.
Zalegający tłuszcz i martwe komórki stają się pożywką dla bakterii beztlenowych, które zaczną się rozmnażać w błyskawicznym tempie. Podrażnią skórę i wywołają stan zapalny. Kiedy osłabione infekcją ścianki mieszków włosowych nie wytrzymają naporu rozkładającego się pod wpływem bakterii sebum - pękają i dochodzi do ostrego zapalenia. Na skórze widoczne są duże zaczerwienione torbiele z ropą. Jeśli nie zostaną wyleczone, pozostawią ślady w postaci trudnych do zlikwidowania blizn
Czasem trzeba brać antybiotyki, a w cięższych przypadkach leki wzmacniające układ odpornościowy lub hamujące podział komórek.
.
We wspomnianych wyżej chorobach, za wszelką cenę należy wystrzegać się alkoholu i palenia wszelkich używek
W łagodzeniu dolegliwości duże znacznie ma dieta. Należy jeść dużo ryb i używać olejów roślinnych, bo zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę D. Wskazane są czerwone winogrona, pietruszka, sałata, marchew i czosnek Skórę należy chronić przed skaleczeniami i podrażnieniami, nawilżać balsamami, myć mydłem bez mydła. Łagodne zmiany smaruje się preparatami z mocznikiem, pomagają też dermokosmetyki na bazie wód termalnych, np. Avene czy Ivostin, a także kąpiele w wodzie z dodatkiem soli, np. z Morza Martwego, iwonickiej, zabłockiej.
3 4 3