Na podstawie podanych fragmentów Dżumy Alberta Camusa scharakteryzuj Rieux i Ramberta. Porównaj ich postawy i ważne dla nich wartości,wykorzystując znajomość utworu.

Fragment I:
Dochodzili do centrum miasta....

Fragment II:
Tarrou usiadł wygodniej w fotelu i zwrócił głowę w stronę światła...

2

Odpowiedzi

2010-03-26T17:42:10+01:00
Hej wiesz mam taką małą książeczkę na temat dżumy (opracowanie) jeżeli chcesz to mogę Ci to zeskanować i na pocztę przesłać ,może znajdziesz jakieś inf na ten temat,może coś Ci się przyda ,tylko e-maila musisz swojego podać :) pozdrawiam
5 2 5
2010-03-26T17:54:36+01:00
Tytuł powiesci dżuma interpretowany jest najczęsciej jako symbol zła które przybiera różne formy choroby,cierpienia,wojny,faszyzmu.Dżuma to zło tkwiące w świecie ,którechce zniszczyć człowieka. Camus w swojej powiesci dowodzi że nalezy walczyc ze złem i każdą jego formą. walka ze złem to etyczny obowiązek człowieka przykładem człowieka który całkowicie poświęca sie walce jest doktor Rieux podejmuje on walkę z epidemią wiedząc ze nie będzie mógł jej powstrzymac.Nie wydaje sie odczuwac strachu nie ma wątpliwosci co do słuszności własnego postepowania.Doktor Rieux wie ze jego powołaniem jako lekarza jest nieść pomoc ludziom.Swojej postawy nie wiąże z religią a wrecz jej sie przeciwstawia.uważa że niewiara w boga pozwala mu walczyć ze śmiercią.Robi co uważa za konieczne wykonuje swój zawód i nie traci wiary w ludzi. za swój obowizaek uważapoświecenie sie dla chorych i walkę z epidemiądla riux lekarz to ktoś kto walczy ze złem ta postawa wynika z jego młodosci i wiary w siłę dobra.Tarrou drugi obok doktora Rieux człowiek który staje do walki ze złem Tarrou wierzy ze człowiek jest z natury dobry trzeba mu tylko dac okazje do ujawnienia tego.Bohater marzy o świetosci ale świetosci bez Boga o życiu którym kieruje pragnienie dobra wszytskich ludzi.Konsekwentnie walcząć z zarazą, Tarrou sam staje się jej ofiarą Gdy Dzuma zaczyna wygasac bohater zaraża sie i umiera.Moim zdaniem te dwie postawy bez wahania można nazwac bohatermi gdzyż przepłacają własnym życiem nisąc pomoc chorym.Poświecają sie walce ze złem nie zważając na własne dobro. drogę którą wybrali skazała ich na ciągły wysiłek i ciągłe cierpienie od którego wybawieniem mogła być tylko śmierć.
17 3 17