Wypracowanie z Antygony. !
Temaaty. ;))
1. Czy warto być przesądnym? Opowiedz o przygodzie będącej opowiadaniem na postawione pytanie.
2. Ja Antygona Opowiedz swoją historię
3.Ja treon- Opowiedz swoją historię
4.Antygona czy Kreon- Która z postaci wzbodziła by sympatie widzów oglądających tragedię w teatrze Ateńskiem.


PROSZĘ POMÓŻCIE...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-30T08:40:44+01:00
W tragedii Sofoklesa pt "Antygona" mamy dwie postaci które posiadają różne systemy wartości przez co tworzy się między nimi konflikt. Postaci te to Kreon i Antygona. Kreon jest władca Teb. Po bratobójczej wojnie Eteoklesa i Polinejkesa wydaje zakaz grzebania ciała drugiego z nich. Antygona natomiast jest siostrą poległych braci. Bardzo kocha Polinejkesa i chce pochować jego ciało gdyz tak nakazuje tradycja religijna.
Mieszkańcy Aten z tamtego okresu byli bardzo przywiazani do swoich wierzeń i szanowali bogów. Bali się ich gniewu i wiedzieli że należy wypełniać ich polecenia, aby na ten gniew się nie narazić. Dlatego ich sympatie wzbudziłaby postawa Antygony, gdyż ona została wierna prawom boskim, tak jak postąpiłby każdy wierzący Ateńczyk. Antygona była dla nich również uosobieniem odwagi i buntu przeciw władcy oraz jego prawom. Podziwiali ja za to. Oglądając tragedie na scenie teatru uosabiali się z Antygona gdyż była odwzorowaniem szlachetnych cech charakteru i silnej wiary.
Kreon natomiast w ich oczach był postacią bezwzględną i nie licząca się z uczuciami swoich najbliższych. Było to dla Ateńczyków godne potępienia. rozumieli że Kreon ma prawo ustanawiać nakazy i zakazy, jednak uważali że nie powinno odbywać się to kosztem najbliższych ani poddanych. Jego surowość zamiast budzić szacunek, przerażała i wzbudzała pogardę. Tylko ktoś zaślepiony własna pychą mógł tak traktować ludzi. A hybris nie była pożądana cechą u ludzi w tamtych czasach.
W czasach antycznych gdy teatr był główną rozrywka mieszkańców Aten, postać Antygony była ideałem wiary i miłości do rodziny, a Kreon prezentował dla ludzi zupełnie przeciwne wartości.


Możesz to sobie jeszcze rozwinąć jeśli jest zbyt zwięzłe... :)
15 3 15