Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-26T19:58:02+01:00
1. - prowadził bardzo aktywną politykę zagraniczną.
- uniezależnił kościół w Polsce od zwierzchnictwa cesarza niemieckiego.
- stworzył system dochodów skarbu państwa.
- bił monetę
- organizował targi
- zakładał wsie
- utworzył państwo powiększone terytorialnie
- był bardzo zorganizowany
- utworzył słynny zjazd gnieźnieski który bardzo wzmocnił kraj.

2. książę Wielkich Moraw, Rościsław, zwrócił się z prośbą do cesarza w Konstantynopolu o pomoc w ewangelizacji narodu. Władca Moraw prosił o przysłanie kapłanów mówiących po słowiańsku. Na miejscu byli misjonarze pochodzący z Niemiec. Książę jednak – prawdopodobnie z tych samych powodów, co w około sto lat później nasz Mieszko I (przyjął wiarę katolicką z Czech) – obawiał się, że wraz z przyjętą religią nastąpi uzależnienie polityczne.
Po pomyślnym zażegnaniu sporów w okolicach Syrii, z polecenia cesarza Michała III, Cyryl i Metody udali się w 862 r. na Morawy.

Licze na max
1 5 1
2010-03-26T20:29:09+01:00
1.Bolesława Chrobrego uważa sie za jednego z największych władców ,gdyż za jego panowania podniósł sie prestiż państwa, stało sie suwerenne , nastąpiło ostateczne zniewolenie różnic pleniennych.Prowadził on bardzo aktywną politykę zagraniczną, wzmocnił strukturę państwa, dzięki niemu powstało arcybiskupstwo gnieźnieńskie, zostały zbudowanie liczne grody. Wpłynął on także na uniezależnienie się Kościoła .Z całkowitą pewnością można stwierdzić, że Bolesław chrobry miał bardzo duży wpływ na bieg wczesnośredniowiecznej Polski. Potrafił podejmować bardzo trafne decyzje, które później owocowały. Potrafił on walczyć za swój kraj i pozwala mu zaistnieć. Przymiotnik chrobry ma bardzo wiele znaczeń: dzielny, waleczny, mężny, odważny, śmiały, bohaterski, rycerski. Zdecydowanie taki właśnie był pierwszy król Polski i na pewno zasługuje na ten przydomek.
2.Aby osłabić uzależnienie od państwa niemieckiego , następca Mojmira Rościsław , przyjął z Bizancjum misję braci Cyryla i Metodego.Znali oni język słowiański . Cyryl dostosował grecki alfabet do potrzeb tego języka tworząc głagolicę. Przełożył też Pismo Święte , dzieki czemu powstał najstarszy słowiański język literacki.
1 5 1