Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-27T13:36:37+01:00
1. Albert Camus wielką popularność wśród inteligencji europejskiej, a szczególnie francuskiej zdobył poprzez fakt, iż jego książki i inne dzieła cieszyły się wielkim zainteresowaniem, wiele osób je czytało. Camus był także sławny ze względu na jego wystąpienia polityczne, skandale związane z jego dziełami oraz, co najważniejsze nagrodę Nobla, którą otrzymał.

2. 1958

3. Pierwszym czynnikiem jest to, że jego książki poruszały problem absurdu i buntu, a drugim, że nakłaniały do solidarności.

4. odpowiedź: D
Nazwa: egzystencjalizm

5.
a) Poczucie nonsensu życia w obliczu śmierci i braku Boga, świadomość bezsensowności jakichkolwiek działań

b) Potrzeba walki z czymś co jest nieuniknione

6.
a) Wizja życia jako ciągłej walki z przeciwnościami
b) motyw moralności ściśle związanej z solidarnością

7. Książka jest ponadczasowa, ponieważ porusza problemy, które dotyczą każdego z nas, obojętnie w jakich czasach, ponieważ zło zarazy jest wszędzie na świecie.

8. Camus stosuje narrację w pierwszej, trzeciej osobie oraz w liczbie mnogiej by pokazać czytelnikowi co dany bohater czuje. Wybrał tą technikę, ponieważ pozwala ona urozmaicić powieść.

9.
a) od razu staje do walki z racji wykonywanego zawodu, co staje się jego codziennością
b) Dżuma odcięła go od najbliższych, chciał uciec z miasta, lecz postanowił zostać i leczyć
c) osoba, która korzystając z atmosfery powszechnego rozluźnienia instytucji zaczęła uprawiać ciemne interesy
d) Ksiądz, który na początku zarazy wygłasza w pełni teologiczne kazanie, jednak gdy widzi ludzkie cierpienie postanawia pomóc, staje się lekarzem, wkrótce potem umiera
E) został lekarzem z przekonania moralnego

10. a i c

11.Camus w ' Dżumie ' poruszył tematy, które w połączeniu są manifestem nowego humanizmu. Moralność ludzkiej solidarności, czy też wizja życia jako ciągłej walki z przeciwnościami, która miała pokazać definicję filozofii wyznawanej przez Camus'a.

12. b

13. Autorka przywołuje teorię Pascala, bu pokazać, że on i Camus wyznają tę samą myśl, że' Dżuma ' jest obrazem świata bez Boga, choć w przeciwieństwie do bohaterów Pascala, bohaterowie Camus'a widząc zło są skłonni do natychmiastowych działań, by temu zapobiec.

14.
a) w obliczu doświadczeń barbarzyństwa w 'Dżumie ' porusza problem religijny, przeprowadza dyskusję z koncepcją świata
b) interpretacja 'Dżumy' w latach XX była odbierana jako obraz II wojny oraz jako obraz człowieka w każdym z otaczających go zagrożeń

15. Rieux chciał przez te słowa powiedzieć, że to nie jest ostateczna wygrana z zarazą, że o każdej porze, w każdej godzinie dżuma może powrócić, dlatego ludzie nie mogą usnąć w swej czujności. W tym zakończeniu Rieux daje każdemu ostrzeżenie na przyszłość.