Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-10-29T20:33:26+01:00
Sokrates i również inni starożytni filozofowie nie lubili i nie cenili sofistów, gdyż uważali, iż ci celowo zamazywali różnice między pozorem a rzeczywistością i że aktem tym podważali myślenie teoretyczne podporządkowując je względom praktycznym, a nawet politycznym.
  • Użytkownik Zadane
2009-10-29T21:31:44+01:00
Sokrates nie lubił sofistów:
Pod ową konfuzją oraz prymatem polityki nad teorią kryła się sympatia sofistów do tyranii, która stanowiła najdobitniejszą, a przez to najbardziej znienawidzoną przez Sokratesa formę praktycznej arbitralności.
Sokrates, zrywając z relatywizmem sofistów, uważał, że można znaleźć prawdę powszechną i obowiązujące wszystkich zasady. Do zdobycia tej właśnie wiedzy i prawdy dążył.Sokrates uważa też że wybitny mówca jest w stanie porwać tłumy, a często to ich poparcie przesądza o zdobyciu władzy. Biegłość w przekonywaniu o swoich racjach była i jest nadal uważana, za bardzo przydatną sztukę, w której powinien być biegły każdy polityk. Jest ona najczęściej oceniana pod względem swojej skuteczności, a nie w związku z prawdziwością czy fałszywością stawianych tez.