Odpowiedzi

2010-03-26T20:55:02+01:00
„Analizując losy książkowych bohaterów możemy uniknąć wiele błędów”. Nauczyciele często mówią nam tak na lekcjach. Słyszymy o książkach, których treść jest ponadczasowa. Czasem warto przyjrzeć się losom bohaterów z książek. Dają one często do myślenia.
Analizując ten problem posłużyć możemy się przykładem z mitologii. Historia Ikara wpisuje się w nasz problem. Był on idealistą, który chciał podbić przestworza tak jak ptaki. Niestety jego lot był nieudany, zginął jako pierwszy lotnik. Ikar był otwartym na świat młodzieńcem, chciał w życiu próbować rzeczy, które były trudne do osiągnięcia. Chciał wzbić się w powietrze jak ptak, chciał pofrunąć do nieba, lecz jego plany legły w gruzach, gdy pomimo przestrogom ojca wzbił się zbyt wysoko i spadł na ziemię. Wykazał się swą nieostrożnością, brakiem posłuszeństwa, nierozwagą. Z jego historii możemy nauczyć się wiele. Każdą z wymienionych wyżej rzeczy każdy może spełnić. Każdy człowiek może wykazać się brakiem rozwagi czy ostrożności. Powinniśmy uważać na wszystko co robimy.
Mając w życiu cel staramy się go wypełnić za wszelką cenę. Liczą się dla nas pieniądze, własna korzyść materialna a nie dobro innych, potrzebujących a czasem nawet naszych bliskich. „Człowiek uczy się na błędach”. To powiedzenie pasuje do Ebenezena Scrooge. On uczył się na swoich błędach. Jak wcześniej wspomniałem liczyło się dla niego własne dobro. Każdy powinien znać jego historie z duchami. Zmienił się on ze złego w dobrego człowieka. Jego błędy tez można spotkać w życiu codziennym. Powinniśmy zastanowić się nad swoim postępowaniem by nie skończyć tak jak on. Należy pomyślec też o innych a nie tylko o sobie.
Myśląc o sobie pójdziemy na dno. Warto czasem zatrzymac się na moment i pomyśleć że wokół nas są przecież też inne osoby takie same jak my, którym los nie zawsze się uśmiecha. Pomyślmy o innych aby nie popełniac błedów, które mogą zranić kogoś jak również nas. Musimy uważać na nasze czyny, zachowanie. Posłuchajmy głosu serca. To ono powie nam co będzie dobre a co złe i pomoże w wyborze dobrej, bezbłędnej drogi.
2 1 2