Wybierz wynalazek, który-twoim zdaniem- miał najwiekszy wplyw na rozwój ludzkości, nastepnie: zbierz wiadomości na jego temat (kto go wynalazł? kiedy? w jaki sposób?itp.),potem: sporządź notatkę w wybranej formie (np.krotkiego opisu!)!! wynalzek ten ma być z ostatnich 200 lat. CZEKAM DO JUTRA!! POWODZENIA!!! ;)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-26T22:11:54+01:00
Samolot :)

Na podstawie obserwacji ptaków Leonardo da Vinci (1452-1519) zaprojektował pierwszy samolot, który był sterowany siłą ludzkich mięśni. Pierwszym człowiekiem na pokładzie samolotu był Clément Ader (1841-1925) – wzniósł on się na samolocie napędzanym silnikiem parowym.

Za początek ery samolotów, uznaje się jednak rok 1903. Bracia Wright skonstruowali Wright Flyer, który miał silnik spalinowy. Pierwszy ich lot odbył się 17 grudnia i trwał 12 sekund. Tego samego dnia bracia dokonali kolejnych trzech przelotów, w trakcie których samolot przeleciał 270 m, a najdłuższy lot trwał 59 sekund.

Pierwsze prace nad silnikiem odrzutowym nastąpiły w latach 30 XX wieku. Dzięki niemu samoloty mogą wznosić się na duże wysokości oraz pokonywać prędkość dźwięku.
7 4 7
2010-03-26T22:26:19+01:00
Tomograf komputerowy stosuje się w medycynie do obrazowania narządów i tkanek ludzkiego ciała o bardzo dużej dokładności i szczegółowości. Źródło promieniowania stanowi obracająca się wokół pacjenta lampa rentgenowska emitująca wiązkę w kształcie wachlarza o wybranej grubości.Kiedy w 1895 roku Wilhelm Roentgen odkrył promienie X, dosyć szybko zorientowano się, że takimi promieniami można prześwietlać ludzkie ciało. Jednak jedno prześwietlenie nie daje wyraźnego obrazu, ponieważ w zależności od tego, z jakiej strony prześwietlamy obiekt, otrzymujemy inny obraz. Pojawiły się pomysły, żeby prześwietlać pacjenta nie raz, ale kilkanaście, czy kilkadziesiąt razy, za każdym razem obracając go o kilka stopni, jednak zabrakło narzędzia do analizy tak zebranego materiału, aż do pojawienia się komputerów.Po raz pierwszy urządzenie to zostało wprowadzone przez Godfreya Hounsfielda i południowoafrykańskiego fizyka, Allana Cormacka w 1971 roku, i użyte w Szpitalu Atkinsona Morley w Londynie do diagnozowania nowotworu mózgu. Za swój wynalazek obaj otrzymali Nagrodę Nobla w 1979 roku. Obecnie rozdzielczość wynosi 1 mm, a zbadanie milimetrowej warstwy zajmuje sekundę.Od chwili wprowadzeni tomografów do szpitali w 1973 roku, dokonał się ogromny przełom, ponieważ pozwoliło to otrzymywać poprzeczne obrazy ludzkiego ciała bez jego naruszania, oraz stworzyło możliwość wykrywania zmian chorobowych już o średnicy 1 cm. Wynalazek sprawdza się w przypadku znacznych różnic w gęstości tkanek, nadaje się więc do diagnozowania złamań, zakrzepów i kamieni nerkowych.Tomograf zbudowany jest ze stołu, gantry, w której jest lampa RTG wraz z detektorami oraz konsoli. W skład aparatu wchodzi także generator wysokiej częstotliwości oraz komputer. Podczas badania krążąca wokół lampa rentgenowska aparatu emituje wiązki promieniowania X, które przechodzą przez pacjenta pod różnymi kątami ulegając osłabianiu i następnie padają na detektory. Na podstawie pomiarów gęstości osłabiania promieniowania komputer tworzy obrazy poprzecznych przekrojów ciała pacjenta uwidaczniając z dużą dokładnością tkanki i strukturę narządów.
6 4 6