Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-27T10:21:16+01:00
1.Szlachta ludzie zamozni posiadajacy domy,pola i sluzace.Mieli prawa oraz byli jedna z najwazniejszych grup spoleczenstwa.
2.Duchowienstwo ludzie madrzy,szanowani i pomagajacy innym.Byli to kaplanie lub zakonnicy gloszacy nauke.
3.Chlopi najwieksza grupa spolecznosci ,ale najbiedniejsza.Mieszkali w jednoizbowych pomieszceniach nie posiadali praw.Byli brani w niewole i odrabiali panszczyzne.Nie byliu szanowani sluzyli innym ludziom.
2010-03-27T10:28:13+01:00
Szlachta - warstwa wywodząca się z rycerstwa,posiadająca liczne przywileje min.posiadanie własnej ziemi, a także herb i legendę pochodzenia danego rodu. Jednakże przynależność do szlachty łączyła się z obowiązkiem służby wojskowej.

Duchowieństwo- jedyna dobrze wykształcona warstwa społeczna średniowiecza, posiadająca liczne przywileje oraz majątki ziemskie.Warstwa ta miała największy wpływ na społeczeństwo.

Chłopi- najbiedniejsza warstwa średniowiecza, posiadająca niewielki przydział ziemi, najczęściej nie wystarczający do wyżywienia rodziny. Chłopi,aby przeżyć, musieli najmować się do pracy u bogatszych.
Każdy chłop był zobowiązany do pańszczyzny ( przymusowa, bezpłatna praca głównie na roli na rzecz pana w zamian za zezwolenie na użytkowanie przez nich ziemi).