Odpowiedzi

2010-03-27T13:59:39+01:00
Wywiad z Panią Haliną Olek

1.

Ile lat pracuje Pani w szkole?

Rozpoczęłam pracę w 1975 roku w Zbiorczej Szkole Gminnej we Władysławowie. W 2007 roku odeszłam na wcześniejsza emeryturę. Przepracowałam więc 32 lata. Pracuję jeszcze jako emeryt kilka godzin tygodniowo.

1.

Czy lubi Pani pracę nauczyciela?

Bardzo. Trudno mi było podjąć decyzję czy przejść na emeryturę, czy nie. Kilkakrotnie zmieniałam decyzję. Przeżywałam strasznie, łzy cisnęły się do oczu. Do tej pory nie mogę się pogodzić. Słowo „emeryt” nie chce mi przejść przez gardło.

1.

Jakich przedmiotów Pani uczy?

Uczyłam i uczę języka rosyjskiego. Uczyłam też czasami języka polskiego.

1.

Dlaczego wybrała Pani akurat ten przedmiot do nauki?

W czasie mojej edukacji był to mój ulubiony przedmiot.

1.

Jaki ma Pani staż pracy i wykształcenie?

Trzydziesty czwarty rok pracy. Wykształcenie wyższe magisterskie. Ukończyłam Wyższą Szkołę Nauczycielską w Bydgoszczy- studia dzienne. Uzupełniające studia magisterskie ukończyłam w Krakowie. Ukończyłam też kurs podwyższenia kwalifikacji na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie. Ukończyłam też Studium języka polskiego i studia podyplomowe w Poznaniu, oczywiście kierunek- filologia rosyjska.

1.

Co Pani uważa za swój największy sukces zawodowy?

Sukcesem były czołowe miejsca uczniów w konkursach języka rosyjskiego. Myślę, że sukcesem mogę nazwać również to, że kilka moich uczennic ukończyło filologię rosyjską. Jedna uczennica studiowała nawet w Rosji- w Sankt- Petersburgu. To miłe.

1.

Jakie są wady, a jakie zalety pracy nauczyciela?

Praca nauczyciela jest bardzo ciężka i coraz cięższa, czasami syzyfowa, czasami zdobywa góry, orka, orka i jeszcze raz.... Ale jest piękna. Człowiek czuje się wiecznie młody, jest się uczniem wśród uczniów. Dzieciaki są czasami świetne. Mają wielkie serca, potrafią dać wiele radości, przyjemności, mają pomysły.

1.

Jak się Pani pracuje z dzisiejszą młodzieżą?

Może trochę trudniej, ale wiem, że to są te same serca. Są trochę inni, bo inny jest czas. Może więcej jest „leniuszków”, wolą komputer, internet. Dominuje też język angielski, ale ogólnie są fajni.

1.

Czy od zawsze Pani wiedziała, że będzie nauczycielem?

Tak. Pamiętam doskonale swoje dzieciństwo, zabawy. Zawsze bawiłam się z koleżankami i z kuzynami w „szkołę”. Wtedy zawsze byłam nauczycielką. Miałam zaprowadzony dziennik, wpisywałam ich nazwiska, oceny. Cały czas o tym marzyłam.

1.

Jakie są Pani zainteresowania poza pracą zawodową?

Lubię sport. Razem z moją siostrą jeździmy rowerami, chodzimy po kilka i kilkanaście kilometrów pieszo. Oglądam też różne programy sportowe w telewizji- mecze piłki nożnej, siatkówkę, lekką atletykę, narciarstwo. Kibicuję też synowi i jego drużynie „Olo”.

Poza tym czytam książki, czasopisma.

1.

Jaką pamięta Pani najśmieszniejszą sytuację w szkole?

Śmiesznych sytuacji w szkole jest bardzo dużo, musiałabym trochę wrzucić się w „wir wspomnień”. W początkowych latach mojej pracy nie było dla mnie etatu języka rosyjskiego. Uczyłam klasę pierwszą- studia też nas do tego przygotowały. Pamiętam lekcję języka polskiego. Wprowadzałam literkę „r”. kazałam dzieciom wymieniać wyrazy, które zaczynają się na literkę „r”. Jedna z dziewczynek powiedziała „rosół”. Wśród tych dzieciaków była bardzo żywa dziewczynka. Jak usłyszała słowo ”rosół”- myślała, że trzeba wymieniać nazwy zup. Krzyczała- ja, ja.. Zapytałam ją, a ona- „czornina”. Tak było potem wesoło, że ja do dzisiaj to pamiętam. O innych może opowiem innym razem.

1.

Jak ocenia pani swoja pracę?

Myślę, że spełniam się w swoim zawodzie. Powtórzę jeszcze raz to, co powiedziałam na zakończenie w szkole, że poprzez lata mojej pracy towarzyszyło mi wyzwanie: „Miej serce i patrzaj w serce”. Sądzę, że mi się to udało. Widzę to na twarzach moich uczniów tamtych i tych. Witają mnie ich uśmiechy, ukłony. To mnie cieszy. Najważniejsze- „być człowiekiem”. Starałam się nim być. Te 33 lata minęły jak „chwila”. Chciałoby się krzyknąć „Chwilo trwaj! Jesteś piękna!”.

2010-03-27T14:07:50+01:00
-Dlaczego chciałbyś był użytkownikiem zadane.pl
-Ponieważ jest to bardzo fajna strona,pomagają w zadaniach domowych i sam też bym mógł je rozwiązywać i podzielić się moją widzą z innymi użytkownikami.
-Czy uważasz że takie strony internetowe są potrzebne i pomocne uczniom?
-Tak są bardzo potrzebne ponieważ dzięki nim pogłębiamy swoją wiedzę ,dowiadujemy się jak zostać dobrym i pomocnych użytkownikiem oraz czasem nauczycielem innych.
-Czy chciałbyś aby ten portal dalej się rozwijał i poszerzał w umiejętnościach.
-Oczywiście ,sam też będę go rozwijał aby była to strona na bardzo wysokim poziomie.
-Bardzo dziękujemy za udzielenie rzetelnych opinii.
-Ja również dziękuje.


Proszę bardzo się starałam ;)
2010-03-27T14:07:52+01:00
Wywiad z witoldem Pyrkoszem (lucjan z M jak miłość xD)
-dzień dobry Panu
-Witam
-CHciałbym przeprowadzić z Panem wywiad
-Chętnie odpowiem na kilka pytań
-Dobrze. Więc zacznijmy. Jaka była Pana reakcja gdy dowiedział Pan się, że zagra główną role w przeboju ostatniego dziesięciolecia "M jak miłość"?
- bardzo się ucieszyłem. Zależało mi na tej roli, ponieważ prawie nigdy nie grałem w żądnym serialu.
-Kogo najbardziej lubi Pan z ekipy serialowej?
- UWielbiam wszystkich. To są niesamowici ludzie o niezwykłym talencie. Mówię tu o wszystkich. Nie mam ulubionej osoby, ale przyjażnię sie z serialowym Kisielem oraz z Teresą Lipowską (Basią-moją żoną)
- Serial emitowany jest na antenie TVP już od prawie 10 lat. Czy ma Pan czasami dość grania?
-nie! Nigdy nie mam dość! Ta praca daje mi wielką satysfakcje, dlatego jakąkolwiek grałbym rolę, nigdy by mi sie nie znudziła.
- Co zawdzięcza Pan temu serialowi?
- Przedewszystkim nagrody które dzięki niemu zdobyłem. Trzy telekamery pod rząd to naprawde wielkie wyróżnienie.
- Dziękuje bardzo! To tyle pytań. Mam nadzieje, że jeszcze kiedyś sie spotkamy
-Ja również, bardzo miło nam sie rozmawiało.
-Jescze raz dziękuje. Dowidzenia
-Dowidzenia