Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-29T22:27:52+01:00
Estuarium. Rozszerzone ujście rzeki, powstające na wybrzeżach morskich o dużej różnicy poziomu między przypływem a odpływem wód, a także na obszarach stromych wybrzeży lub silnych prądów morskich. Rozszerzanie i pogłębianie estuariów przez niespokojne wody morskie nie pozwala na osadzanie się (akumulacje) osadów niesionych przez rzekę (nie tworzy się delta). Typowe lejkowate ujścia posiada m.in. Rzeka Świętego Wawrzyńca i Tamiza.

ujście deltowe

ujście rzeki zachodzące tam, gdzie rzeka transportuje dużo materiału, a płaskie i spokojne wybrzeże morskie pozwala ten materiał akumulować (osadzać). Tworzy się wówczas duży stożek napływowy w postaci delty. Wzorcem dla tej nazwy jest ujście Nilu, które starożytni Grecy nazwali ze względu na podobieństwo trójkątnego kształtu greckiej litery "delta". Do rzek o wyraźnie ukształtowanym deltowym ujściu (oprócz Nilu) należą m.in.: Wołga, Dunaj, Pad, Rodan (Europa); Eufrat, Tygrys, Indus, Ganges-Brahmaputra, Mekong, Huang-ho (Azja); Missisipi (Ameryka Północna); Orinoko (Ameryka Południowa).
26 3 26
2009-10-29T22:31:20+01:00
Ujście Deltowe - Naprzykład Wisła Ma ujście Deltowe.. są nim Żuławy Wiślane Ujście Deltowe to znaczy że rzeka nie uchodzi jednym korytem do Morza tylko Rozpływa i rozłancas ie na wiele Mniejeszych i wąższych Rzek Które uchodzą do może jest Ono formowane przez Rzeke i nanoszenie przez Rzeke Materiałów sypkich które zostawiaja przy ujściu co sprzyja powstawaniu ujścia Deltowego.

Ujście Lejkowe Powstaje za przyczyną Silnych fal morskich i Jest To jedno koryto Wielkie I rwące uchodzące do morza ygląda to jak By morze wdzierao sie do ladu..

Niestety Tylko tyle wiem..=)
41 4 41