Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-27T14:33:36+01:00
To ja napiszę o Polsce.

W Polsce Zmartwychwstanie Pańskie jest najważniejszym świętem religijnym. Już od Wielkiego Czwartku przygotowujemy się na Zmartwychwstanie Chrystusa. W Wielki Piątek najczęściej o godzinie 15.00 idziemy do kościoła na Drogę Krzyżową. Następnego dnia, znów udajemy się do kościoła, by poświęcić święconkę na niedzielne śniadanie. Kolejnego dnia- w Niedziele Zmartwychwstania Pańskiego, idziemy wpierw do kościoła (rezurekcja o godzinie 6.00 lub inna msza przed śniadaniem), a następnie całą rodziną zasiadamy do śniadania.

Większość Polaków w Lany Poniedziałek (śmigus dyngus) do godziny 12.00 oblewa się wodą, lub tak jak na Kaszubach, młodzi chłopcy gałązkami jałowca biją dziewczynki po nogach.
4 4 4
2010-03-27T14:36:18+01:00
Święta Wielkanocne to wyjątkowy okres w roku. Kościół katolicki uznaje święto to za najważniejsze w roku. Większość polaków również w te dni poświęca czas na uczestnictwo nabożeństwach kościelnych a także na spotkania w gronie rodzinnym. Z okresem Świąt Wielkanocnych wiąże się wiele tradycji, część z nich jest zachowywana do dziś.
Palemki na szczęście - Wielki tydzień rozpoczynamy od Niedzieli Palmowej, kiedy idziemy poświecić ją do kościoła. Palmy dawniej nazywane były kwietnymi lub wierzbnymi. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Świąteczne porządki -Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Święconka - Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

Specjalnie dla dziewcząt - jeżeli w Wielką Sobotę dziewczyny obmyją twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną piegi i inne mankamenty urody!

Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Szukanie zajączka - Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Wielkanocne jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Rumuńskie przysłowie ludowe mówi:, „Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czerwono, wówczas nastąpi koniec świata”. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Ma około 100 kalorii.

proponuję skrócić, ale jest więcej żebyś mogła wybrać co Ci się najbardziej podoba.
3 3 3