Odpowiedzi

2010-03-27T15:18:26+01:00
Ponieważ wiele zmienił w kraju podczas swojego panowania. jest powiedzenie ,,zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" czyli m. in. wprowadził w budownictwie cegły, kamienie i nie było już ciągle pożarów, gdy były drewniane domy
56 3 56
2010-03-27T15:19:04+01:00
Ponieważ:

Jako władca unormował stosunki z Czechami i Zakonem Krzyżackim

W 1335 udało mu się uzyskać od czeskiego króla Jana Luksemburskiego zrzeczenie się pretensji do polskiego tronu.

Króla Kazimierza obwołano Wielkim nie tylko ze względu na jego wysoki wzrost (nie mniej jednak, to także wpłynęło na przydomek władcy Polski). Jednym z powodów były liczne wojny prowadzące do dwukrotnego poszerzenia granic państwa. Niektóre ziemie Kazimierz utracił- chociażby Pomorze Gdańskie i Śląsk. Odzyskał jednak zabrane wcześniej Mazowsze i Podole. Przyłączył do Polski m.in. Ruś Halicką oraz Kujawy.
Władca zastawszy Polskę w niezbyt komfortowej sytuacji, postanowił ją odbudować. Ustanowił jednakową monetę, nowy system zbierania opłat- po niedługim czasie królewski skarbiec uzupełniono, a na terenie kraju zostało wzniesionych wiele nowych budowli.
Kazimierz uczynił bardzo wiele dla ludności polskiej. Zmienił przestarzałe prawo magdeburskie na prawo niemieckie. Polska stała się krajem obfitującym w turystów, rzemieślników i kupców z innych państw. Założył również pierwszy uniwersytet- Akademię Krakowską.
Pomimo okrucieństw, których nie uniknęli bezbronni mieszkańcy, Kazimierz Wielki był wybitnym królem. Wsławił Polskę na świat i sprawił, iż była szanowana przez pozostałe kraje. Nic dziwnego, że ludzi bardzo zasmucił koniec dynastii Piastów.


DASZ NAJ ?!
116 4 116
2010-03-27T15:19:26+01:00
Kazimierza nazwano wielkim poniewaz udoskonalił Polskę. Mówi się o nim, że zastał Polskę drewnianą z zostawił murowaną oznacza to, żegdy został korooany wszystkie budynki były drewniane, a w miare jego rozkazów budynki były murowane. Za jego rządów więcej ludzi umiało pisać i czytać Polepszyl on tez armię Polską
56 4 56