Odpowiedzi

2010-03-27T16:13:11+01:00
A) Pomoc natychmiastowa polega na obmycia wodą miejsca ukąszenia, aby usunąć jad znajdujący się na powierzchni skóry. Należy unieruchomić chorego a zwłaszcza ukąszoną kończynę, aby ograniczyć wchłanianie się jadu. Praca mięśni przyśpiesza krążenie i ułatwia wchłanianie. Można także nogę obłożyć lodem i jak najszybciej przetransportować osobę do lekarza. Lekarz poda mu surowicę przeciw jadowi żmii. Ponadto ukąszona osoba powinna być okryta kocem dla utrzymania ciepła, gdyż jad może wywołać wstrząs.Jeśli nie można natychmiast wezwać pogotowia to powyżej miejsca ukąszenia zakładamy opaskę uciskową. Należy ją założyć w taki sposób, aby hamowała odpływ krwi żylnej (uciśnięte powierzchowne, widoczne naczynia żylne), ale nie zatrzymywała dopływu krwi tętniczej- powinno być wyczuwalne tętno na grzbiecie stopy (między I i II kością śródstopia) czy nadgarstku (w przedłużeniu linii kciuka po stronie wewnętrznej).Należy pamiętać o tym, że surowica daje efekt leczniczy, jeśli poda się ją przed upływem 24 godzin od ukąszenia.
b) nie masować, nie nacinać miejsca ukąszenia,nie odsysać ustami,nie podawać alkoholu lub leków "cucących", nie podawać surowicy przeciw jadowi żmii bez lekarza.
28 3 28
2010-03-27T16:16:04+01:00
A) Jak należy zachować się w przypadku ukąszenia przez żmiję ?
-założyć opaskę uciskową, nie wykonywać gwałtownych ruchów bo to by powodowało przyspieszenie akcji serca no i dostanie się większe jadu do organizmu wraz z krwią;
-podać surowicę przeciwjadową;

b) Czego nie powinno się robić w przypadku ukąszenia ?
-wysysać jadu, bo to jeszcze pogarsza sytuację (więcej jadu dostaje się do krwi);
-panikować, podnosi ono ciśnienie krwi, a zwiększa to dostanie się więcej jadu do organizmu;
113 4 113