Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-28T13:08:40+02:00
Inżynieria genetyczna jest bardzo powszechna w medycynie: dzięki bankom genowym, w których przechowywana jest krew pępowinowa lekarze są w stanie leczyć sprawniej np, białaczkę.
Możliwa jest rekonstrukcja utraconych członków (znany jest przykład, gdzie człowiekowi, który utracił kciuk, za pomocą komórek macierzystych i fragmentu koralowca odtworzono utracony wcześniej palec). Już dziś możliwe jest klonowanie owiec, kotów czy choćby muszek owocówek. Naukowcy przewidują, że w ciągu najbliższych 50-100 lat możliwe będzie "hodowanie" narządów indywidualnych dla potrzebujących przeszczepu osób, lub np., wyeliminowanie wad wzroku.
W uprawie roślin inżynieria genetyczna także odgrywa ważną rolę. Nie które rośliny takie jak np. mandarynki czy niektóre odmiany winogron są bardzo wrażliwe na warunki klimatyczne. dzięki inżynierii genetycznej można te cechy tak modyfikować, by mandarynki te mogły być uprawiane w nawet nieco mniej sprzyjającym klimacie. Na zasadzie zabawy genami mozna już wykreować owoce, które posiadają jednolity kolor, odpowiednią grubość skórki, smak czy rozmiar.
Inżynieria jest także stosowana w hodowli zwierząt. Juz dziś genetycy wiedzą, że w genomie np. kur czy krokodyli znajdują się uśpione geny ich przodków. Kurom więc można przywrócić obraz ich przodków dinozaurów, np sprawić że pisklę urodzi się z piórami na łapach, przedłużonym ogonem czy zębami w dziobie. Według naukowców za ok. 50 lat możliwe będzie wyhodowanie dinozaura z probówki. To samo tyczy się człowieka. I u ludzi proces ewolucji można odwrócić.

Jak widać, inżynieria genetyczna za sprawą postępu naukowego może zdziałać dla ludzkości wiele dobrego. Przedłużyć życie, przywrócić do życia wymarłe gatunki zwierząt, czy sprawić, że żywność na naszych stołach będzie wyglądała idealnie, co jest ewidentną zaletą tego procesu.
Jednak, co jeśli innowacyjne eksperymenty wymkną się spod kontroli?? Będziemy mieć spełniony Park Jurajski, globalne przeludnienie?? Bo przecież, ludzie zdrowi i cieszący się życiem nie będą chcieli umierać, jeśli naukowcom uda się wyeliminować śmierć. A co z żywnością?? Ładnie wygląda, smakuje i pachnie, ale przecież, mleko spożywcze dzisiejszych czasów pozostawione na stole gnije, zamiast kwasnieć, no i zamiast jeść jogurty troskawkowe, jemy jogurty o smaku truskawek. Według sceptyków żyjemy w czasach, gdy nasze dzieci umrą wczesniej niż my.
3 3 3