WYPRACOWANIE (250 słów)
Napisz, czy Twoja koncepcja życia pokrywa się z definicją życia zaproponowaną przez Szekspira w Makbecie (akcie 5, scenie 5).
"Życie jest jedynie
przelotnym cieniem; żałosnym aktorem,
co przez godzinę puszy się i miota
na scenie, po czym znika; opowieścią
idioty, pełnią wrzasku i wściekłości,
a nie znaczą nic."

Rozwiń rozważania w odniesieniu do własnych przemyśleń oraz do treści Makbeta.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-27T16:57:46+01:00
Koncepcja mojego życią jest antagonistyczna w stosunku do koncepcji życia Makbeta. W dalszej częście swojej wypowiedzi postsram się udowodnic słusznosc mojej tezy.
Otóż, Makbet przedstawił średniowieczną zasadę "theatrum mundi", iż człowiek jest tylko marionetką w rękach innych. Brak mu odwagi i szaleństwa, brak inspiracji i własnego zdania i co gorsze brak mu osobowości, by stawic czoło innym i czyhającym niebezpieczeństwom. Makbet zaznaczał, że jesteśmy tylko kukiełkami. Pociągając za sznurek w metaforze inni mają pełną kontrolę nad nami i potrafią manipulowac nami w ten sposób, by odniesc jak najwięcej korzyści dla siebie. Mogę tutaj nawiązac również do tego, że Rzecki, jeden z bohaterów "Lalki" Bolesława Prusa także wyznawał taki stosunek do życia - jako manipulację i poddanie się przed innymi.
Moje przekonanie o życiu jest zupełnie inne. Żyję hasłem "carpie diem", a więc tak jak epikurejczycy. Co najwazniejsze decyduje sama o sobie i nikt mną nie manipuluje. Doradzają mi najbliżsi, ale to moje zdanie jest ostatecznością.
Myślę, że nikt nie powinien i nie chciałby byc manipulowany. A także mam nadzieje, że powyższymi argumentami i hasłami udowodniłam słusznosc stawianej przeze mnie tezy.
1 2 1